Aranacak kelimeleri giriniz:

Lezzet Şenliği Yemek Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Kayıt Tarihi : 10 Temmuz 2017 Bu haber 586 defa okundu

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi            ( SAKEM ) tarafından düzenlenen Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Gastronomi Derneği Üyeleri ile Karabük Üniversitesinden Jüri Üyesi olarak katılan  değerli katılımcıların Jüri Üyesi olarak katyıldığı Sanat-ı Ala etkinlikleri kapsamında geleneksel 'Lezzet Şenliği Yemek Yarışması' düzenlendi.

Yarışmada dereceye girenler ödüllerini aldı.Tarihi Çarşı'da tarihi Cinci Han’da düzenlenen yemek yarışmasına katılan 58 kişi ana yemekler, yöresel lezzetler, hamur işleri ve tatlı işleri olmak üzere 4 kategoride yarıştı. 12 jüri üyesi yemeklerden tadarak lezzet, pişirme ve sunum üzerinden değerlendirme yaptı. Yarışma sonunda ana yemek kategorisinde Ileana Marilena DUCA Sarıkaya, hamur işi kategorisinde Mehtap YILMAZ, tatlı kategorisinde Seran AS, yöresel lezzetler kategorisinde Hamide SUBAŞI birinci oldu. Kategorilerinde ilk 3'e girenler altınla ödüllendirildi.


Karabük Valisi Kemal ÇEBER; ” Safranbolu'nun kültür mirası bir kent olduğunu söyleyerek,"Karabük'e hizmet ederken Eflani'nin çemberini, Safranbolu'nun yemenisini bu gibi kültür değerlerin tanıtılması ve yaşatılması gereken ürünler olarak hafızamızın bir tarafında bulunduracağız. O hizmeti sunan, bu sanatın erbabı olan arkadaşlarımızla beraber 'neler yapabiliriz'i de her beraber düşüneceğiz. Bu tattığımız yemekler bile bu bölgenin ne denli kültürü tarihi bünyesinde barındırdığının göstergesi. Bu anlamda biz Safranbolu'yu gezerken ve hizmet ederken bir dünya kentine, özde bizim ama geniş açıdan baktığımızda tüm dünyanın ehemmiyet verdiği bir kente hizmet ediyor olduğumuzu mutlaka her zaman bileceğiz "dedi.


Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih ÜRKMEZER ise ; “ Kaymakamlık ve belediye olarak Safranbolu'nun kendisine yakışan özelliklerinin devamı için çalışacaklarını belirterek,"Safranbolu'da yaşayan hemşerilerimizin, Safranbolu'yu ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin, kültürümüzü, değerlerimizi daha iyi tanıması için ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışıyoruz. Bu gün yapılan yemek yarışması da aslında yarışmadan ziyade kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılmasını amaçlıyor. Belediye olarak bu yarışma ve faaliyetlere desteğimiz artarak devam edecek. Vatandaşlarımızın hizmeti daha iyi ve sağlıklı almasının ötesinde, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde de çalışmalar devam edecek " dedi.

Yarışma sonrası SAKEM Yetkilileri tarafından Jüri Üyelerine plaket ve günün anısına madalya verildi.
 
Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi