Aranacak kelimeleri giriniz:

Safran Hasadı Etkinliği Sona Erdi

Kayıt Tarihi : 13 Kasım 2017 Bu haber 461 defa okundu

Karabük Valiliği ve Safranbolu Belediyesinin de destek verdiği, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen, Safran Hasadı Etkinliği gerçekleştirildi.


Etkinlik kapsamında eski Roketsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Çamlıca tarafından resim sergisi açıldı.

Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi'nde yapılan açılışta  açıklama yapan Çamlıca, sergide safran ve Safranbolu'ya ilişkin resimlerin yer aldığını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yılı olduğunu hatırlatan Çamlıca, Atatürk'ün 2 adet portresini yaptığını belirtti.

Etkinlik kapsamında bu sergiyi açtığını ifade eden Çamlıca, "Safran bitkisi, Safranbolu'ya ismini veren nadide bir bitki. Safran çeşitli ülkelerde üretiliyor ama Safranbolu'da üretilen safran, diğerlerine göre çok daha kaliteli ve pahalı bir bitki. Daha önce yaptığım resimler var. Bu etkinlik nedeniyle yaptığım resimler var." diye konuştu.


Serginin açılışını, Çamlıca ile birlikte, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay İsa Çakmak, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Özden ile Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Yılmaz Dizdar yaptı.
Safran Hasadı Şenliği Cumartesi günü Yukarı Çiftlik Köyünde gerçekleştirilen Safran Hasadı ile devam ederken programı Kazdağlı Meydanında Kültür ve Turizm Vakfı tarafından yapımı gerçekleştirilen Safran Heykelinin açılış takip etti.

Açılışta konuşan Karabük Valisi Vali Kemal Çeber, Safranbolu'nun her kesin farkını ifade ettiği bir değer olduğunu söyledi. Safranın da önemine değinen Vali Çeber, şöyle dedi: "Biz bu değerin içinde olarak anlayamayabiliyoruz. Ama bunu anlamamız lazım. Anlamak için de belki bir şeylere başta ben olmak üzere gayret etmek lazım. Eksikliği bir şekilde bugüne kadar tamamlanamamış ama bugün giderdiğimiz safran heykelimizin de ilçemizin güzel simgelerinden biri olarak katkılar sunmasını ümit ediyorum. Sanatçılarımıza ve maddi anlamda bunu karşılayanlara ve emeği geçenlere bu anlamda teşekkür ediyorum."
Diğer konuşmaların ardından heykelin çalışı yapıldı. Tören, halk oyunları gösterisiyle sona erdi.   

Pazar günü ise Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde Safran bitkisinin farmokolojik özellikleri, beslenmedeki yeri, üretimindeki sorunlar gibi bilgilerin paylaşıldığı panleler gerçekleştirildi.
 


Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi