Aranacak kelimeleri giriniz:

Uluslararası Avrasya Dünya Miras Şehirleri Konferansı Safranbolu’da

Kayıt Tarihi : 18 Nisan 2017 Bu haber 657 defa okundu

Safranbolu’da düzenlenecek olan "8. Uluslararası Avrasya Dünya Miras Şehirleri Konferansı" programı açıklandı - Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Aksoy:  "Uluslararası miras şehirlerin çocukları, Safranbolu'da buluşuyor."

Safranbolu ilçesinde 21-24 Nisan'da 20 ülkeden 200’ün üzerinde katılımcıyla düzenlenecek "8. Uluslararası Avrasya Dünya Miras Şehirleri Konferansı"nın programı açıklandı.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Meclis Toplantı Salonu'nda yaptığı açıklamada, konferansın "Miras, Çocuk ve Turizm" başlığı altında yapılacağını söyledi.

Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu hakkında bilgiler veren Aksoy, bunun UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan 280 şehrin kurucu üye olarak başlattığı bir organizasyon olduğunu belirtti.
Aksoy, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlanacak olması dolayısıyla organizasyonun Safranbolu'da yapılmasından mutluluk duyduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Mirasın geleceğe aktarımı sürecinde çocukların mirasın farkındalığına varmaları, mirası koruma sürecinde bilinçlenmeleri çok önemli. Çeşitli şehirlerden Safranbolu'ya çocuklar gelerek Safranbolu'daki kardeşleriyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılacak. Yöresel kıyafetleriyle çeşitli yöresel danslarla Safranbolu'daki kutlamalara renk katacaklardır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Safranbolu'da bir kültür buluşmasına ve kaynaşmasına da imkan hazırlayacak."
Programın ilk gününde açılış konuşmaları, konferanslar ve sergi açılışlarının olacağını aktaran Aksoy, Safranbolu ile Tataristan'ın Bolgar arasında "kardeş şehir protokolü"nün de imzalanacağını kaydetti.

Aksoy “Safranbolu'nun önerisi kabul edildi “

Safranbolu'nun kültür turizminin yanında kongre turizmi konusunda da atağa geçtiğini vurgulayan Aksoy, "Pek çok ulusal ve uluslararası kongre Safranbolu'da gerçekleştirildi ve bundan sonra gerçekleştirilecek. Kültür turizminin hemen yanında, onunla bitişik gerçekleşen kongre turizmine de bölgemiz kapısını açtık ve önemli mesafeler kat etttik." dedi. Geçen yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında "Dünya Miras Şehirleri Çocukları Safranbolu'da Buluşuyor" etkinliği düzenlediklerini hatırlatan Aksoy, şunları ifade etti:

"Türkiye'deki dünya mirası şehirlerin çocuklarını buraya davet etmiştik. Şimdi de bunu uluslararası boyuta çıkarıyoruz. Uluslararası miras şehirlerin çocukları, Safranbolu'da buluşuyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını burada bir kaynaşma, mirasın farkındalığının ifade edileceği bilinçlendirme sürecinde geçirecekler."


Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi