23. Altın Safran Belgesel Film Festivalinde Ödüller Sahiplerini Buldu

23. Altın Safran Belgesel Film Festivalinde Ödüller Sahiplerini Buldu

11/06/2022

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen "23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali" kapsamındaki Belgesel Film Yarışması'nda dereceye giren eserlerin sahiplerini buldu.

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Elif Köse. "Festival Komitemizle yaptığımız uzun soluklu plânlamanın ardından, alanında ilk ve tek olan festivalimizin 23. sünü tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz." dedi.

Başkan Köse konuşmasını şöyle sürdürdü, " Düzenlenen yarışmalar, festivalimizi uluslararası boyuta taşıyan en önemli etkenler. Ülke dışından aldığımız yoğun başvuru, sesimizi ne kadar iyi duyurduğumuzun göstergesi. 1400’ün üzerinde belgesel film ve 400’ü aşkın fotoğraf bu yıl yarışmalarımıza katılım sağladı. Dereceye giren ya da girmeyen tüm sanatsever dostlarımıza teşekkür ediyorum. Değerli jüri üyelerimiz, istekli ve özenle çalışan yarışmacılarımızın eserlerini ince eleyip sık dokuyarak kararlarını verdiler. Birazdan hep birlikte bu heyecanı paylaşacağız.

Konuşmamı sonlandırmadan festivalimiz ile ilgili kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Kültürel Miras ve Korumacılık ana temasının yanında, her yıl ayrı bir yan tema belirliyoruz. Bu senenki, Yerel Mutfak oldu. Safranbolu’muza özgü yerel lezzetleri ustalarımızın ve Safranbolulu büyüklerimizin elinden tüm dünyaya tanıtma fırsatı bulduk ve Safranbolu mutfağının küçümsenmeyecek bir yerde olduğunu göstermiş olduk. Bu alanda verdikleri emek için Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği'ne teşekkür ediyorum.

Kültürün mimariye yansıdığı kendine özgü ve yaşayan bir müze sayılan Safranbolu, festivalimiz ile yerli ve yabancı pek çok misafiri ağırlarken, kültüre ve sanata verdiği değer ile ismini duyurmaya devam etti. Biz de bunu sağlamaya devam edeceğiz.

Festivalimize katkı sağlayan Sayın Valimiz Fuat Gürel, Kaymakamımız Mehmet Türköz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Karabük Üniversitesi, Türksoy Temsilcisi Elçhin Gaffarlı, Makedonya Ohri Halk Dansları Topluluğu, Oş Belediyesi Meclis Üyeleri, FİYAB, Değerli Jüri Üyelerimiz, belgesel film ve fotoğraf alanında yarışmalarımıza katılan tüm yarışmacılarımız ve finalistler ile gece gündüz demeden festivalin sorunsuz bir şekilde sürmesi için çalışan değerli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi.

Uluslararası Uzun Metraj kategorisinde "En İyi Belgesel Film Ödülü"nü "Bekleyiş" ile yönetmen Aslı Akdağ alırken bu kategoride "Jüri Özel Ödülü" ise "Mamody, The Last Baobab Digger" ile yönetmen Cyrille Cornu'na verildi.

Uzun Metraj Mansiyon Ödülünü "Acılı Tatlı" ile yönetmen Didem Şahin, Uluslararası Kısa Metraj kategorisinde "En İyi Belgesel Film Ödülü"ne "Direniş Sahra" ile Sidal Ergüder,  aynı kategoride "Jüri Özel Ödülü", "Kelebek Adam" ile Enis Manas'a verildi.

Kültürel Miras ve Korumacılık Temalı Ulusal Belgesel Film kategorisinde, "FİYAB Jüri Özel Ödülü" "Heyamola" filmiyle yönetmen Yılmaz Kıvanç'a, "Süha Arın En iyi Belgesel Ödülü", "Göbeklitepe Sakinleri" ile yönetmen Sedat Benek'e verildi.

Yönetmen Neslihan Semerci'nin "Müzikli Bir Göç Masalı" filmi ise övgüye değer görüldü. Özel Ödüller kategorisinde de "Festival Komitesi Özel Ödülü" Leyla Hanım filmi ile İlke İşisel'e, "Safranbolu Emek Ödülü, Araştırmacı-Yazar Aytekin Aytekin'e, "Belgesel Sinema Emek Ödülü" ise Hasan Özgen'e gitti. Fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü "Dokuma" adlı eseri ile Barış Topdemir'e, ikincilik ödülü "Fotoğraf" adlı eserle Ahmet Harmancı'ya, üçüncülük ödülü "Kültürel Miras" eseri ile Mehmet Yılmaz'a verildi. Safranbolu Özel Ödülü ise "Safranbolu'da kış masalı" eseri ile İsmail Serhat Şahin'e verildi. Dereceye girenlere ödülleri, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Festival Komitesi ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan, Yönetmen Reha Arın ile protokol üyeleri tarafından verildi.

BENZER HABERLER