7. Safran Festivali Başladı

7. Safran Festivali Başladı

13/10/2023

Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediyesi, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı İle Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 7. Safran Festivali start aldı.

Her yıl Ekim ayında Safranbolu’ya adını veren ve Dünya’nın en pahalı bitkileri arasında yer alan safranın hasadı için düzenlenen festival kapsamında ilk gün açılışı kortej yürüyüşü ile başladı. Safranbolu Babasultan Mahallesi’nde toplanan vatandaşlar ve protokol üyeleri dev Türk Bayrağı ve Atatürk resmi, 7. Safran Festivali yazılı bayraklar ve flamalar ile Karabük Belediye Bandosu eşliğinde tarihi çarşıda yer alan Kazdağlıoğlu meydanına kadar yürüdü. Safranbolu Belediyesi tarafından 7. Safran Festivali anısına oluşturulan fularları takan vatandaşlar ise korteji renk cümbüşüne bürüdü. Karabük Valisi Mustafa Yavuz, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Deva Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Safranbolu 125. Jandarma Komando Eğitim Merkezi Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yusuf Küçükbaşol, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Babasultan Mahallesi’nden başlayan kortej, Kazdağlıoğlu Meydanı’nda son buldu.

Kazdağlıoğlu meydanında festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Yılmaz Dizdar şunları söyledi: ‘’Safranın borsası Safranbolu denmeye başladı. Bununla mutluluk duyuyoruz. İlerleyen yıllarda daha da geniş çapta bir pazarı olacak ve şu an destek veren Belediyemize, tarım teşkilatlarımıza teşekkür ediyoruz’’

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse safranın üretimi noktasında daha büyük girişimlerde bulunulması ve şehre ekonomik olarak katkı sağlaması adına yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: ‘’ "20 kentten bir tane olma özelliği ve UNESCO’ya dâhil edilişinin sebebi elbette ki; konakları, evleri ancak onlar kadar önemli kentimize adını veren safran bitkisi de var. Safran bitkisi bizim tarihi evlerimiz kadar belki de değerini göremedi, belli bir süre. Çünkü artık üretimi neredeyse durma noktasına gelmiş bir bitki. İsmi aslında kırmızı altın… O kadar kıymetli ki dünyanın en pahalı baharatı"

Karabük Milletvekili Cevdet Akay yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘’30 çiftiçimiz 100 hektar alanda bu üretimi yapıyor. STK’lar da dahil bu bitkinin üretimini, gerekirse yasal düzenlemeler de yapar bu bitkininin önünün açılması gerektiğine inanıyorum. Bu tür festivallerin, bölgemiz, ülkemiz ve Dünya için çok önemli olduğuna inanıyorum.’’

Vali Yavuz, "Dar sokaklarındaki her konağı tarih kokan, odalarıyla, avlularıyla, ziyaretçilerine geçmişin atmosferinde bir zaman yolculuğu deneyimi sunmaktadır. Antik çağlardan bu yana binlerce yıldır, insanlar için hem lezzet kaynağı hem de ilaç olarak kullanılan, dünyanın en kıymetli baharatları listesindeki altın renkli safranın üretiminin yapıldığı ilçemiz, aynı zamanda tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi konusunda da uzmanlaştırmıştır ve öncülük etmiştir. Bu bitkiler alternatif tıpta yüzyıllardır yerel halkın sağlığı için önemli bir rol oynamıştır" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Kanuni Ortaokulu kız halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Ardından tarihi Cinci Hanı’nın çatısına çıkan temsili Cinci Hoca tarafından festivale katılanlara Cinci Hoca macunu ikram edildi. Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği tarafından zerde kazanı kaynatılarak halka zerde ikramında bulunuldu. Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’nde oluşturulan Safrani Renkler El Sanatları Sergisi protokol üyeleri tarafından açıldı. Safranın daha faydalı bir şekilde kullanımı ve tanıtımı adına paneller Cinci Han’da düzenlendi. Tarihi Çarşı’da düzenlenen etkinlikler Safranbolu Belediyesi tarafından mor bayrak almaya hak kazanan işletmelere sertifikalarının vermesi ile son buldu.

BENZER HABERLER