Ahilik Haftası Safranbolu’da Kutlandı

Ahilik Haftası Safranbolu’da Kutlandı

20/09/2023

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu’da "Ahilik Haftası" etkinlikleri kapsamında, zanaatkârlar kaybolmaya yüz tutan meslekleri gözler önüne serdi.

Tarihi Çarşı bölgesinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende kalaycılık, demircilik, ahşap işçiliği, yemenicilik, saraçlık ve bakırcılık gibi unutulmaya yüz tutan meslekler, zanaatkârlar tarafından sergilendi. Ahilik kültürüne göre çıraklıktan ustalığa geçen kişiler şed kuşandı. Programa, Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Jandarma Komutanı İsmail Gökcek, Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muammer Dumaner, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.  Protokol üyeleri unutulmaya yüz tutmuş meslekleri sürdüren ustaların tezgâhlarını ziyaret etti.

Elif Köse: ‘’Ahilik kültürünü yaşayıp yaşatan tüm zanaatkârlarımızın ve esnafımızın bayramını kutluyorum’’

Yaptığı konuşma ile Ahilik kültürünün yaşaması ve yaşatılmasına vurgu yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi: ‘’Tüm loncaların ahi babası Ahi Evran’ın anlayışı, Lonca teşkilatı ile adından söz ettirmiş, Yemeniciler, Demirciler, Manifaturacılar Arastaları ile bu geleneği layıkıyla sürdürmüş ve günümüze kadar aktarmayı başarmıştır. Kadim şehrimiz bu kültürün yansımasını yaşamakta ve yine kendisi gibi ahilik kültürünün de yaşatılarak korunacağı ve gelecek nesillere aktarılacağına inanıyorum. Ahilik kültürünü yaşayıp yaşatan tüm zanaatkârlarımızın ve esnafımızın bayramını kutluyorum.’’

Konuşmaların ardından "Yılın Ahisi" İbrahim Uysal, "Yılın Kalfası" Ramazan Özdemir, "Yılın Çırağı" Muhammet Çetinkaya'ya ve esnaflara plaket ve hediyeleri Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İl Jandarma Komutanı İsmail Gökcek tarafından verildi. Ödül töreninin ardından Vali Mustafa Yavuz ve Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse vatandaşlara Ahilik pilavı ikram etti. Program hatıra fotoğraflarının çekimi ile sona erdi.

BENZER HABERLER