Başkan Köse: “Açılışı Festival’de Yapacağız”

Başkan Köse: “Açılışı Festival’de Yapacağız”

19/04/2022

Safranbolu Belediyesi tarafından yürütülen, Asmaaltı Sokak'taki 23 yapının restorasyon çalışması tamamlandı. Belediye Başkanı Elif Köse, açılışı 8 – 11 Haziran günlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde yapacaklarını açıkladı.

Asmaaltı’nın, Safranbolu turizminin en önemli bölgelerinden biri olduğunun altını çizen Başkan Köse, “Burası, yalnızca turist ağırlaması ile değil; bayram, resmi ve özel gün kutlamalarının değişmez adresi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personelimiz, Asmaaltı Sokak’taki 23 adet tescilli yapının ilçemize yeniden kazandırılması için bir proje hazırlamıştı. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 10.09.2020 tarih ve 6225 sayılı kararı ile onayladığı cephe restorasyonu işi, Fen İşleri Müdürlüğü personelimiz tarafından tamamlandı.” ifadelerine yer verdi.

Buranın açılışı için en uygun zamanın, Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali dönemi olduğuna karar verdiklerini belirten Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Safranbolu’yu önemli kılan, kent ölçeğinde korunuyor olması. Bunu, mimari tasarımına borçluyuz. Geçmişten korunarak gelen Tarihi Çarşı bölgesinin, korunarak devam etmesi için biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu kapsamda tamamladığımız restorasyon, binaların tamamen aslına uygun şekilde yapıldı.” diye konuştu.

BENZER HABERLER