Başkan Köse ‘Farklı Ülkelerden Çok Sayıda Turist Ağırlıyoruz’

Başkan Köse ‘Farklı Ülkelerden Çok Sayıda Turist Ağırlıyoruz’

12/10/2022

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Rusya’dan hareket ederek Amasra’ya daha sonra da Safranbolu’yu ziyaret eden kafile ile tarihi çarşıda buluştu.

613 yolcu ve 448 mürettebatla 5. kez Amasra Limanına yanaşan Astoria Grande gemisinde yer alan yaklaşık 70 turist rehberleri eşliğinde UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan ve Dünya'nın en iyi korunan 20 şehrinden biri olan Safranbolu'yu ziyaret. 

Tarihi Çarşı Kazdağlı Meydanında kafile ile bir araya gelen Başkan Elif Köse misafirlere hitaben “Safranbolu’da sizleri görmekten son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim.  Umarım Safranbolu’da deneyimlediğiniz her şeyden mutlu olursunuz. Daha fazla Rus turistin gelmesini ve sizlerin döndüğünüzde Safranbolu’yu anlatmanızı rica ediyorum. UNESCO Miras Kenti Safranbolu’ya hoş geldiniz “ dedi. 

Kafile buradan Safranbolu turuna geçerken Başkan Elif Köse, yaptığı açıklamada “İlçemize arklı ülkelerden Safranbolu’ya gelen turistlerin sayısının da çoğaldığını görüyoruz. Safranbolu için kruvaziyer turizminin başlamış ve devam ediyor olmasının son derece sevindirici olduğunu söylemek isterim. Biz hep şunu söylüyorduk. Uzak doğulu turistlerin dışında Safranbolu’ya farklı ülkelerden de turistlerin gelmesini sağlamak gerekiyor diye…Ve benim her zaman söylediğim daha nitelikli alım gücü yüksek turistlerin, kültür turizminden anlayan turistlerin Safranbolu’ya gelmesinden yanaydı bütün açıklamalarım. Son zamanlardaki gelişmeler de bu yönde. Bu beni çok mutlu ediyor. Amasra’ya gelen kurvaziyerdeki Rus turistlerin bir kısmı da olsa yavaş yavaş her hafta Safranbolu’ya gelen turistlerin sayısının da çoğaldığını görüyoruz. Bugün 70 kişilik bir ekip geldi. 800-1000 kişilik ekibin içinde bu çok az bir sayı olarak görülebilir ama bu ön hazırlık diye düşünüyorum ben. Biz Safranbolu’yu ne kadar iyi tanıtırsak bu sayının her hafta artacağını düşünüyorum. Belediye olarak hazırlık yapıyoruz. Bir başka kruvaziyer gemisinin geldiği gün bastırdığımız broşürleri ve hediyeleri Rus turistlere vereceğiz. Safranbolu ile ilgili tanıtım filmlerinin gemide gösterilmesini sağlayacağız ki daha fazla turistin burası dikkatini çeksin. Turizm işletmeciler derneği de turizm işletmelerimizde üzerine düşen görevi yapıyor” diye konuştu.

’Ülkemiz sadece denizden, güneşten, kumsaldan ibaret değil’’

Çeşitli ülkelerden yabamcı misafirleri ağırlamayı düşündüklerini ifade eden Başkan Köse konuşmasını şöyle tamamladı, ‘’Kültür turizmi de ülkemizde son zamanlarda ilgi gören turizm çeşitlerinden bir tanesi. Ülkemiz sadece denizden, güneşten, kumsaldan ibaret değil. Yaz turizmi de çok kıymetli, turizm gelirleri anlamında ülkemiz kazançlı çıkıyor belki ama kültürüyle de ülkemiz çok kıymetli bir coğrafya. Bu yüzden bunun da doğru pazarlanıp turistlere doğru anlatılması gerektiğini düşünüyorum ki kültür turizminden parasını kazanan geçimini sağlayan Safranbolu için bu çok önemli.’’

BENZER HABERLER