Başkan Köse:

Başkan Köse: "Kadınlarla Her Alanda Çalışmaya Devam Edeceğiz"

15/10/2021

Kadınların gerek üretim, gerekse ailenin beslenmesinde üstlendikleri sorumlulukları dikkate alan Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği, 15 Ekim’i “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” olarak ilan etmiştir.

Öncelikle üretici kadınların 15 Ekim Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bu gün vesilesiyle de kadınlara yaptığımız pozitif ayrımcılıktan bahsetmek istiyorum. Onlara pozitif ayrımcılık yapmamızın sebebi, kadınların hayatın her alanında hak ettikleri değeri bulamamasıdır. Bu durumda ben de kadın bir Belediye Başkanı olarak, birçok birimde kadınların görev almasını tercih ediyorum. 

Vazifeye geldiğimiz 8 Nisan 2019 tarihinden bu güne; Kültür, Fen İşleri, Muhtarlık İşleri, Park ve Bahçeler, Destek, İşletme, Temizlik İşleri ve İtfaiye Müdürlüklerimizde hizmet veren 17 kadın personeli Safranbolu Belediyesi bünyesine kazandırdık.

Bunun yanında destek sağladığımız kadınlar da var tabi ki. 4 Eylül’de açılışını yaptığımız Kadın Üretici Pazarı ile, kendi ürettiği ürünlere pazar bulamayan kadınlara ücretsiz olarak yer tahsisinde bulunduk. Şimdi onlar hem ev geçiminde eşlerine destek olup, hem hobilerinden gelir elde ediyor, hem arkadaş ediniyorlar. 

Yine Hanımevi’mizde ilçemizde yaşayan kadınların ücretsiz faydalanabileceği etkinlik ve eğitimler düzenliyoruz. Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde açtığımız Oyun Evi ile de, kadınların çocuklarını belirli saatlerde buraya bırakarak kendilerine zaman ayırabilmelerini sağlıyoruz. 

Safranbolu Belediyesi’nin hayra açılan kapısı olan Hayır Çarşısı’nın ve SAKEM’lerin kadın çalışanlarının emeklerini de özellikle belirtmek istiyorum. Safranbolu’nun coğrafi tescil alan ürünü Safranbolu Kıtırı, kadın bir SAKEM görevlimiz tarafından tarifi ortaya çıkarılarak yapılmaya başlanmıştır.

Özetle, kadınlarla her alanda çalışmaya devam edeceğiz…

Elif KÖSE
Safranbolu Belediye Başkanı
 

BENZER HABERLER