Başkan Köse’den 8 Mart’a Davet

Başkan Köse’den 8 Mart’a Davet

08/03/2022

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşları etkinliklere davet etti. 8 Mart’ı kutlama değil anma ve farkındalık günü olarak idrak ettiklerine dikkat çeken Başkan Köse, organizasyonu da bu doğrultuda yaptıklarını şu sözlerle ifade etti:

“Biz, 8 Mart’ı kutlama değil ‘anma ve farkındalık günü’ olarak idrak ediyoruz; çünkü Emekçi Kadınlar Günü’nün arka planına baktığımızda, hakkını arayan fabrika işçisi kadınların çektiği eziyeti görüyoruz.

Hayatın her alanında emeği olan hemcinslerimden bahsederken ‘çektiği eziyet’ demek beni fazlasıyla üzüyor. İşte bu sebepten; bir kadının ne kadar değerli olduğunun, ona fırsat verildiğinde veya imkân bulduğunda neler başarabileceğinin, siyaset başta olmak üzere birçok yönetim mekanizmasında yer alması ve en önemlisi de kesinlikle şiddet görmemesi gerektiğinin anlaşılabilmesi için, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü anma ve farkındalık günü olarak değerlendiriyoruz.”

“Kadınlara Pozitif Ayrımcılık Yapmaya Devam Edeceğim”

Başkan Köse, “Kadın Belediye Başkanı olarak kendimden örnek vermek isterim: Böyle bir adım attığım için isabetli bir karar verdiğimi düşünüyorum ve göreve seçildiğimde söylediğim gibi: kadınla erkek eşit seviyeye gelene kadar kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağım.” diyerek, kadınlara yönelik çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“Bir kadın mutlu olursa, yetiştirdiği nesilden daha çok verim alırız. Biz, çalışan ya da çalışmayan kadınların kendilerine vakit ayırabilmesi için çocuğunu bırakabileceği bir oyunevi açtık. Sosyal hayatını kuvvetlendirebilmesi için Hanımevini hizmete aldık. Ürettiğinden aile bütçesine katkı sağlayabilmesi için Kadın Üretici Pazarını kurduk. 9 Mart’ta Kadın Danışma Merkezinin açılışını yapacağız.”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, hemcinslerinin her zaman destekçisi olduğunun altını çizerek, onları 8 Mart etkinliklerine davet etti:

“Konuşmak, danışmak isteyen her hemcinsimin yanındayım. Sadece ben değil; ilçemizin bazı derneklerinde, kuruluşlarında ve siyasi parti örgütlerinde hizmet veren birçok kadın sizinle birlikte. 3 gün sürecek anma ve farkındalık programımızı da onlarla hazırladık.

Programımız, 8 Mart salı günü saat 14:00’te Sunal Tülbentçi Öğretmenevinin önünde farkındalık ve dayanışma yürüyüşü ile başlayacak. Yürüyüşümüze ve ağaç dikme, sergi, tiyatro, söyleşi, konser etkinliklerine tüm halkımızı davet ediyorum. Biz birlikte güzeliz…”

Etkinlik Takvimi

Safranbolu Belediyesinin anma ve farkındalık programı, 8 Mart Salı günü saat 14:00’te Sunal Tülbentçi Öğretmenevinin önünde farkındalık ve dayanışma yürüyüşü ile başlayacak. Buradan Atatürk anıtına gelecek kortej; saat 14.30’da çelenk sunup, basın açıklaması yapacak. Saat 15.30’da Esentepe Mahallesi’ndeki Baltacıoğlu Camii’nin yanındaki İz Bırakan Kadınlar Koruluğuna geçilerek, ağaç dikilecek. 1. gün etkinlikleri, saat 21.00’de Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinin Leyla Dizdar Kültür Merkezinde vereceği konserle son bulacak.

 

İkinci gün ise, Hanımevinin üst katına hazırlanan Safranbolu Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı yapılacak. Saat 14.00’teki açılışın ardından, saat 15.00’te Leyla Dizdar Kültür Merkezindeki resim sergisine ve söyleşiye katılım olacak.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anma programının son günü olan 10 Mart Perşembe saat 17.30’da Leyla Dizdar Kültür Merkezinde bir araya gelecek katılımcılar; önce fotoğraf sergisi, 18.30’da tiyatro gösterisi ve son olarak 19.30’da “Geceyi Aydınlatan Kadınlar” dayanışma yürüyüşü ile anma programını tamamlayacak.

BENZER HABERLER