Başkan Köse’den Üretmeye ve Üreticiye Teşvik

Başkan Köse’den Üretmeye ve Üreticiye Teşvik

30/03/2022

Safranbolu Belediyesi; fidan, çiçek, sebze, kıtır ve ahşap malzeme üretimi yapıyor. Böylece; önceleri satın alınan ürünlerin masrafından tasarruf edilip, üretilenlerin satışının da yapılmasıyla bütçeye katkı sağlanıyor. Ayrıca zaman zaman yapılan fidan ve sebze dağıtımıyla, üretilenden ilçe halkı da faydalanıyor.

Belediye Başkanı Elif Köse, üretmeye ve üreticiyi teşvik etmeye devam edeceklerini belirtti. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü, İşletme Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerine çabalarından ötürü teşekkür eden Başkan Köse, şunları söyledi:

 “Safranbolu’muzun belirli noktalarında gördüğünüz çiçekler, kendi üretimimiz. Bizden çiçek satın almak isteyen şahıs ve kurumlar da sera sorumlumuz ile irtibata geçerek temini gerçekleştiriyor.

Derman ekibimiz, ihtiyaç sahibi ailelere günlük olarak aceze yemeği götürmekte. Safranbolu Belediyesi Kültür ve Eğitim Merkezinde (SAKEM) yapılan bu yemeklerin sebzeleri de, yakın zamanda seramızdan karşılanmaya başlayacak. Yine SAKEM’de yapılan Safranbolu kıtırına dikkat çekmek isterim. Geçen sene kıtırın coğrafi işaret tescil belgesini aldık. Ürünümüz, ilçemizde ve şehir dışında yoğun ilgi gördü ve sipariş edilir duruma geldi. Nilüfer Belediyesi ve Rize’nin Fındıklı ilçesine, kolilerle kıtır satışı yaptık.

Mobilya ve Ahşap Atölyemizin mevcut kapasitesini iki katına çıkararak; ofis, kent, park ve bahçe mobilyalarını kendi imkânlarımızla üretmeye başladık. Neticede 1 milyona yakın tasarruf sağladık.

Ürettiklerimizle elde ettiğimiz kazanımın yanında, ürünlerimizi ilçe halkımızla da paylaşıyoruz. Örneğin; geçen hafta fidan dağıtımı yaptık, ilerleyen günlerde maniye domatesi dağıtacağız.”

Üreticiye teşvikte en önemli adımı ise Kadın Üretici Pazarını kurarak attıklarını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, sözlerini şöyle tamamladı:

“SAKEM kurslarına gelen ve diğer kadın vatandaşlarımız, ürettiklerine pazar bulmakta sıkıntı çekiyorlardı. Bu sorunu çözmek için ekibimle harekete geçtik ve artık onların ürünlerini tezgâh ücreti ödemeden sergileyebilecekleri bir alanları var.

Yineliyorum: Üretmeye ve üreticiyi teşvik etmeye devam edeceğiz.”

Not: 0 370 712 41 14'ü arayarak; çiçek satın almak için seramıza, kıtır için İşletme Müdürlüğümüze bağlanabilirsiniz.

BENZER HABERLER