Belediye Serası Fabrika Gibi Çalışıyor

Belediye Serası Fabrika Gibi Çalışıyor

03/08/2021

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile faaliyete giren sera, yüksek verimliliği ile göz dolduruyor.

2020 yılında kurulan serada çok sayıda çiçeğin yanı sıra, ilçemize özgü maniye domatesinin de ekimi gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Elif Köse; seranın sadece üretmekle kalmadığını, serada üretilen ürünlerin çeşitli kurumlara satılması yoluyla belediye bütçesine katkı da sağladığını ifade etti. 

Serada; 2020 yılında 7 bin 600 kadife çiçeği tohumlandı, fideden 7 bin 150 çiçek üretimi yapıldı ve ilk tohumlamada 14 bin 750 ilk yazlık çiçek üretimi gerçekleşti. Seranın 2 dönümlük alanında ilk etapta 3 ton maniye domatesi, şeker fasülye, empürme fasülye, biber çeşitleri (sivri, dolma biber, kapya, Arnavut, üçburun), sulu sultaniye bamyası ve patlıcan gibi çeşitli sebzelerin üretildiğini belirten Başkan Köse, yazlık sebzelerin belediyenin aşevine gönderilerek; taze sebze, salça ve sos olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ekledi. 

Çavuş Üzümü Üretimine de Başladık

Belediye olarak yerli tohumlarla üretimi yapılan sebzelerden tekrar tohum olarak bir tohum bankası oluşturduklarını belirten Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Toplamda 70 bine yakın yazlık çiçek üretimi yaptık. Bölgemizin geçmişten gelen tadı olan çavuş üzümünün de çoğaltımını yaparak, 2 binin üzerinde lavantayı toprakla buluşturduk." diye konuştu.

 

BENZER HABERLER