Çankaya Parkının Temeli Görkemli Bir Törenle Atıldı

Çankaya Parkının Temeli Görkemli Bir Törenle Atıldı

14/10/2022

Safranbolu’nun en kapsamları parklarından birisi olmaya aday Çankaya Parkının temel atma töreni Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Karadeniz Bölge Sorumlusu Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Abdullah Çakır, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve basın mensuplarının katılımı ile yapıldı.

Program, Saygı Duruşu ve istiklal Marşımızın okunması ve ardından Çankaya Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin gösterileri ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Eli Köse, “Biz göreve geldiğimizden beri ekip arkadaşlarımız ile birlikte tasarruf eden üreten, kaynaklarını doğru yerlerde kullanan, kaynaklarını halka hizmette kullanan sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışıyoruz” dedi.

Yediden yetmiş’e doğumdan ölüme tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Köse konuşmasını şöyle sürdürdü,”Bebeklerimizin askerlerimizin kadınlarımızın, yaşlılarımızın tüm ihtiyaçlarında onların yayanında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışının yanı sıra, üreten tarımla ilgilenen, kendi çiçeğini kendi sebzesini yetiştiren bir belediye olduk bu son üç yıl içerisinde. Bunun yanı sıra da Safranbolu’da daha temiz bir çevre yeşile duyarlı bir Safranbolu olsun diye yola çıkarak Safranbolu’da ki tüm atıl yerlerde koruluklar oluşturmaya başladık. Parklarımızı yine halkın ihtiyaçlarına yönelik temalı parklar haline getirmeye çalıştık. Koruluklar yaptık geçen sene üç tane açtık ‘’ iz bırakan kadınlar koruluğu’’ tıp bayramında doktorlar için yaptığımız bir koruluk, emekli öğretmenlerimiz için yaptığımız ’’emekli öğretmenler koruluğu’’  bu koruluklarda akasya ve iğde ağaçlarımız var. Bunlar büyüdüğünde vatandaşlarımız altında oturup dinlenme fırsatı bulacaklar.”

Kardeş Belediyeciliğimiz Kağıt Üzerinde Kalmadı

Projeyi Safranbolu Belediyesi İmar Müdürlüğünün hazırladığını hatırlatan başkan Elif Köse, “ her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz bu parkı nasıl yaparız diye düşündüğümüzde Çankaya Belediyemize gittik. Çankaya Belediyemiz, belediye başkanımız ve ekibi her zaman yanımızdalar. Biz göreve geldikten sonra başkanımızın da talebi ile kardeş belediye olduk. Ama kardeş belediyecilik sadece kağıt üzerinde kalmadı. Çok teşekkür ediyorum her zaman maddi manevi yanımızda oldular ekipleri ile birlikte bizim ekiplerimiz her daim yan yana kol kola çalışmalar yapmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse konuşmasını şöyle tamamladı, “Bu parkın yapım sürecini de Çankaya Belediye Başkanımız üstlendi. Adını Çankaya Parkı koyduk. İnşallah çok kısa bir sürede bitip halkımızın hizmetine sunacağız. Ben bu vesile ile emeği geçen Çankaya Belediyesinin teknik ekibine, Safranbolu Belediyemizin teknik ekibine, Çankaya Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı bu kadar kısa sürede bunu ortaya çıkaramazdık.”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Aslında çok daha önceden biz bu parkın ihalesini yaptık fakat ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumu biliyorsunuz ekonomik koşullar, sürekli değişen fiyatlardan dolayı ihalelerimiz hep iptal oldu yoksa çoktan hizmete açmış olurduk” dedi.

‘’Safranbolu’ya girdiğiniz zaman bir kadın elinin değdiğini görüyorsunuz’’

Çankaya Parkı’nın kardeş belediyeciliğin bir timsali olacağını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ‘’Elif başkanımızın da belirttiği gibi burada Çankaya parkımızın temelini atıyoruz ve çok kısa bir zamanda da inşallah açılışa geleceğiz. Safranbolu’ya girdiğiniz zaman bir kadın elinin değdiğini görüyorsunuz kente bir kadın belediye başkanı var burada diyorsunuz. Çünkü her yer düzenli tertipli, çalışan bir belediyeyi biz belediye başkanları hemen hissederiz. Çankaya parkımız aynı zamanda Safranbolu ve Çankaya kardeşliğinin bir timsali olacak.’’

‘’Önümüzdeki seçimde de biz tekrar Cumhurbaşkanlığı köşkünü de Çankaya’ya getireceğiz’’

Taşdelen: ‘’Burada Çankaya adı da yaşayacak. Ben Safranbolu’da Çankaya’nın yani Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçesinin adının yaşayacak olmasından da mutluluk duyuyorum. Atatürk’le özdeş bir adı vardı Mustafa Kemal Atatürk’ün İlçesi olmasından dolayı zaten önümüzdeki seçimde de biz tekrar cumhurbaşkanlığı köşkünü de Çankaya’ya getireceğiz’’ diye konuştu.

Kürsüye son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun çıktı.

‘’Bu iktidarın her türlü baskısına engellemesine rağmen ve ötekileştirmesine rağmen Belediyelerimiz inanılmaz işler yapıyorlar’’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ‘’Gerçekten Belediye Başkanlarımız olağanüstü işler başarıyor. Gerçekten Türkiye’nin her bir noktasına gittiğimde guru duyulacak işler yapılıyor. Üstelik ekonomik buhrana rağmen, üstelik bu iktidarın her türlü baskısına engellemesine rağmen ve ötekileştirmesine rağmen inanılmaz işler yapıyorlar” dedi.

‘’Mars’ta suyu keşfederken gelişmiş ülkeler biz hala sütü kaça satacağız, hala yolu nasıl yapacağız bunun kaygısı içindeyiz’’

 

Seyit Torun konuşmasına şöyle devam etti,  ‘’Bu iktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı. Çevre ve şehircilik bakanlığı kaynaklarının %97’sini cumhur ittifakı belediyelerine sağlıyor düşünün geriye kalan %3 üstelik şuanda Türkiye Cumhuriyet’inin nüfusunun %51.8’ini Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet ittifakının belediyeleri yönetiyor. Mars’ta suyu keşfederken gelişmiş ülkeler biz hala sütü kaça satacağız, hala yolu nasıl yapacağız bunun kaygısı içindeyiz. Ekmek derdindeyiz iş, aş derdindeyiz.

‘’Bizim Belediyelerimiz doların yeşilini değil doğanın yeşilini seviyor’’

Torun: ‘’Bunu hak etmiyoruz. O yüzden yol yaptık köprü yaptık diyorlar ya teşekkür ediyoruz yapılana ama sadece sigaraya ve içkiye ödenen vergilerle o yollar o köprüler 19 yılda yapıldı arkadaşlar. 130 milyar dolar vergi toplandı sadece içki ve sigaradan yapılan 19 yılda yol ve köprü yatırımı 150 miyar dolar. Ama bizim belediyelerimiz betonu değil yeşili seviyor. Doların yeşilini değil doğanın yeşilini seviyor. Onun içinde böyle güzel alanlar yapıyorlar onlar ranta çalışmıyorlar halka çalışıyorlar ben tekrar onlara teşekkür ediyorum hayırlı uğurlu olsun diliyorum” diye konuştu.

Tören, Konuşmaların ardından Protokol Üyelerinin butona basarak temel atması ve park alanını incelemesi ile son buldu.

BENZER HABERLER