Çeyrek Asrın Festivali'nde Finale Doğru

Çeyrek Asrın Festivali'nde Finale Doğru

01/06/2024

Safranbolu'nun sesini Dünya'ya duyuran ve bu yıl çeyrek asrı geride bırakan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali finaline sayılı saatler kaldı. Festivalin son gününde ünlü Sinema Yazarı ve Eleştirmeni Atilla Dorsay, 'Türker İnanoğlu ve Türk Sineması' söyleşisi ile geleceğin yazarları ve belgeselcilerine ışık tutarken, katılımcılar tarihin sokaklarını fotoğraf sanatçısı Cemil Belder rehberliğinde tanıma fırsatı buldu. 

Tarihin kalbi, UNESCO ve CİTTASLOW Kenti Safranbolu, Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'nde 25. yılın finaline yaklaşıyor. 4 gün süren festivalin ödül töreni bu akşam 20.00'da başlayacak. Festival süresince Atilla Dorsay, Yeşim Ustaoğlu gibi Türkiye'nin en önemli yönetmen ve sinema yazarlarına ev sahipliği yapan festival 25 finalist filmi seçmek için geri sayıma başladı. 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ödül töreni öncesi etkinlikleri ile de katılımcılara unutulmaz bir deneyim sundu. Sabah saatlerinde Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda toplanan katılımcılar Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder rehberliğinde tarihi kentin sokaklarında yürüdü. 'Bildiğiniz Safranbolu, Bilmediğiniz Sokaklar' yürüyüşü yaklaşık 5 kilometre sürdü ve Safranbolu Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesisleri'nde son buldu. Safranbolu'nun mistik atmosferinde yürüyüş yaparak tarihe dokunmanın ve bilgi edinmenin keyfini yaşayan katılımcılar etkinlikten büyük keyif aldıklarını dile getirdi. 

Günün ikinci etkinliğinde ise usta isim Atilla Dorsay Safranbolu'ya gelerek sinemayı ve yakın zaman içerisinde vefat eden Safranbolu'nun değeri Bay Sinema lakabı ile Dünya'ya nam salan Türker İnanoğlu'nu anlattı. Dorsay'ın konuşması öncesinde Safranbolu eski Belediye Başkanları'ndan Kızıltan Ulukavak Dorsay ile ilgili anısını anlattı. Ulukavak, Süha Arın'ın 'Safranbolu'da Zaman' belgeselinin Türkiye'de önemli sinemalarda yayınlaması ile birlikte Dorsay'ın bu belgeseli Cumhuriyet gazetesinde köşe yazısına taşımasını içeren konuşma yaptı. Bu yazıdan çok etkilendiğini vurgulayan Ulukavak gazete küpürünü Dorsay'a takdim etti. Konuşmayı alkışlarla karşılayan Dorsay ise arşivinde bir tek bu yazının olmadığını belirterek Ulukavak'a teşekkür etti. Öğr. Gör. ve Festival Danışmanı Serdar Sabuncu moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşi öncesi duayen isim Atilla Dorsay şu cümleleri kullandı; "Safranbolu'da olmaktan ve Başkan Elif Köse'yi tanımaktan büyük onur ve mutluluk duydum. Bu akşam vereceğiniz ödül ise kelimelere sığmayacak kadar değerli. 25 yıldır süregelen bu festivalde emeği geçen herkesi kutlarım." Dorsay'ın söyleşisinin ardından Festival Komite Başkanı ve Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse'nin geleceğin belgeselcilerinin, sinema tutkunlarının yetişmesi adına çok büyük önem verdiğim bir etkinlik olarak bahsettiği 'çocuklar için belgesel film atölyesi' çalışması KBÜ Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi'nde yapıldı. 

Düzenlenen etkinliklerin ardından artık gözler 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Ödül Töreni'ne çevrildi.

BENZER HABERLER