Gözler Çeyrek Asrın Festivalinin Üzerinde

Gözler Çeyrek Asrın Festivalinin Üzerinde

30/05/2024

Yerel ve Ulusal basında büyük ilgi gören Türkiye’nin ilk belgesel film festivali olma özelliği taşıyan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 25. Etkinliklerinde ikinci günü geride bıraktı. 

25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ikinci günün de gözleri üzerine topladı. Ünlü yönetmenler söyleşileri ile genç yeteneklere ilham kaynağı olurken finalist filmler izleyicilerden büyük beğeni topladı. Festival alanını bir an bile terk etmeden tüm misafirleri ile ilgilenen Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse finalist film gösterimleri ve söyleşilere katılım sağladı. ’Bir Yudum İnsan’ programı başta olmak üzere ülkeye sayısız röportaj ve söyleşi programı kazandıran belgesel yönetmeni, gazeteci, yazar Nebil Özgentürk 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde finale kalan ‘Madelet’  isimli belgeselini Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse ile birlikte izledi. Dr. Sebahat Kılıç Bülbül tarafından oluşturulan ve Türk geleneklerini yansıtan ‘Gelin Aynaları’ isimli sergi katılımcıların ilgi odağı oldu. Festivalde uzun metraj belgesel film kategorisinde jüri başkanlığı görevini üstlenen ünlü yönetmen Yeşim Ustaoğlu, festival danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Musa Ak’ın moderatörlüğünde ‘film yapım – yönetim’ söyleşisi gerçekleştirdi. Bu yılın festivali Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi öğrencilerinin yoğun katılım sağladığı programlar ile dolup taşarken gençlerin gelişimine ışık tutacak, sanat aşklarına büyük katkı sağlayacak atölye çalışmalarına sahne oluyor. Görüntü Yönetmenleri Nusret Emre Bilgin ve Emre Göktaş sanatseverler ile öğrencilere sahada nasıl çalışmalar yapıldığını uygulamalı olarak gösterdi.

25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ikinci gününü geleneksel hale gelen açık hava sinema geceleri ile kapattı. Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi bahçesi ‘gerçek kahraman’ isimli yabancı film gösterimine sahne olurken vatandaşlar yanlarında getirdikleri minderler ve kamp sandalyeleri ile açık havada film izlemenin keyfine vardı.

BENZER HABERLER