Han Arkasında Çalışmalar Hızlandı

Han Arkasında Çalışmalar Hızlandı

28/04/2023

Safranbolu Tarihi Çarşı bölgesinde bulunan ve Cinci Han arkasında kalan meydanın yayalaştırılarak, gezi alanı oluşturulacak projede çalışmalar sürüyor.

Safranbolu Belediyesi, Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü, Mimarlar Odası ve Tarihi Kentler Birliği’nin iş birliğiyle Tarihi Çarşı bölgesinin çehresini değiştirecek ve cazibe merkezi haline getirecek olan projede çalışmalar devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda başlatılan proje çalışmalarında belirli bir aşamaya gelindiğini belirten Başkan Elif Köse, “Tarihi Çarşı bölgesini yeni bir görünüme kavuşacağını söyledi.

Bina ön cephe çalışmalarının da hızla devam ettiğini kaydeden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “ Bizim burada asıl amacımız UNESCO Mirası kentimize çok daha fazla turisti çekebilmek. Bunu yaparken de tarihe dokunmadan, bozmadan, tamamen aslına uygun bir şekilde restore etmek” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “ Akçasu dere yatağı düzenlemesi, rehabilite edilmesi ve tarihi evlerin restorasyonu ile başlayan proje tamamlandığında Tarihi Çarşı'nın çok daha güzel ve estetik bir görünüme kavuşacağını belirtti.”

Geleneksel Çarşı Yapılanmasını Koruyoruz

Çalışmaların geleneksel çarşı yapılanmasının korunması ve sürdürülebilmesi, kentsel kimliğin yaşatılması, kent estetiğine değer katan alanların korunması için yürürlükte olan 1/500 ölçekli koruma maksatlı imar planına göre ilerlediğini aktaran Köse, "Projede kentsel sit sınırları içerisinde bulunan bu özgün alanı, tarihi değerlere saygı göstererek estetik müdahalelerle yeniden kurgulayacağız. Safranbolu için çalışmalarımıza ve projelerimize devam ediyoruz” dedi.

 

BENZER HABERLER