Hayvanlar İçin Mama Üretim Tesisi Faaliyete Geçti

Hayvanlar İçin Mama Üretim Tesisi Faaliyete Geçti

05/10/2023

Safranbolu Belediyesi Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hayvanlar için mama üretim tesisini faaliyete soktu. Belli başlı kurum, kuruluş, restoran gibi toplu yemek yenen noktalarda artan yemekler sokak hayvanları için mamaya dönüştürülecek.

Yaklaşan kış ayları ile hayvanların zorlu hava şartlarında yemek bulmaları oldukça zor oluyor. Bunun için ekipler Safranbolu’da belli başlı noktalara satın alınan mamaları bırakıyordu ama artık Safranbolu Belediyesi Sokak hayvanları için mamaları kendi tesisinde üretecek. İlk aşamada özellikle askeriye, yurt gibi kurumlarda artan yemekleri toplayan ekipler ürünleri Safranbolu Belediyesi Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi içerisinde kurulan mama üretim tesisine getiriyor. Tetkiklerinden geçen gıdalar burada birim sorumlusu, veteriner ve tekniker Oğuz Can Uğur gözetiminde personeller tarafından kompost makinelerine aktarılıyor. Sulu gıdaların çokluğuna göre katı gıda aktarılarak hamur haline getirilen ürünler kompost makinesinin ardından pelet makinesine boşaltılıyor. Burada pelet halinde çıkan gıdalar kurutma makinesi işleminden sonra mama halini alıyor. Ekonomik açıdan önem arz eden ve israfın da önüne geçen proje sayesinde Safranbolu Belediye mama üretim tesisinde üretilen mamalar ekipler tarafından sokak hayvanlarının rahatlıkla ulaşabileceği noktalara bırakılıyor. Faaliyete yeni başlayan mama üretim tesisinde şu an için sadece köpekler için mama üretiliyor. Tesise gelen gıdaların oranına göre günde yaklaşık 20 kilogram ayda ise yaklaşık 600 kilogram mama üretilmesi hedefleniyor.

Üretilen ilk mamalar hayvan severlere ücretsiz dağıtıldı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve İl Genel Meclis Üyesi Nuri Kırımlı’nın da katılımı ile geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi içerisinde kurulan mama üretim tesisinde üretilen ilk mamalar 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününe özel olarak Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür merkezinde düzenlenen etkinlikte bir araya gelen hayvan severlere ücretsiz olarak dağıtıldı.

Elif Köse: ‘’ Ürettiğimiz mamalar hayvan besleyen vatandaşlara ücretsiz olarak verilecek''

Etkinlikte vatandaşlara hitap eden Başkan Köse şunları söyledi: ‘’Askeriye, yurt gibi alanlarda artan yemekler toplanarak, Belediye bünyesine kattığımız makineler sayesinde sokak hayvanlarımız için mama üretiyoruz. Dünya hayvanları koruma gününe özel yaptığımız bu etkinlikle bunu duyurmak istedik. Ürettiğimiz mamalar oluşturulacak whatsapp hattı ile hayvan besleyen vatandaşlara da ücretsiz olarak verilecek. Bu üretimle birlikte hem israfı önleyerek hem de bakımlarını, ameliyatlarını, aşılarını, kısırlaştırmalarını yaparak, yasalar gereği sokağa tekrar bırakmak zorunda olduğumuz hayvan dostlarımızın, aç kalmasını önleyerek, insanlara zarar vermesinin de önüne geçeceğiz ’’

Etkinlik hayvan severlerle hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

BENZER HABERLER