Karabük Lezzet Şenlikleri Safranbolu'da Start Aldı

Karabük Lezzet Şenlikleri Safranbolu'da Start Aldı

22/05/2023

Bu yıl ikincisi kutlanacak "Türk Mutfağı Lezzetleri" çerçevesinde düzenlenen Karabük Lezzet Şenlikelerinin ikincisi Tarihi Kent Safranbolu'da başladı. 

İlk gün Yörük Köyü ve Yazıköy'de düzenlenen etkinliklerin ardından Protokol üyeleri ve vatandaşlar Tarihi Çarşı Kazdağlıoğlu Meydanından Hıdırlık Seyir Tepesine bando eşliğinde yürüdü. 

Burada şenlik kazanının yakılmasının ardından İstiklal Marşımız okundu. 

Şenlik açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, ikincisi düzenlenen lezzet şenliklerinin  hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Başkan Köse Konuşmasın şöyle devam etti, " Türk mutfak kültürümüzün tanıtılması amacı ile başlayan, beraberinde ilimizin ve ilçelerimizin yöresel lezzetlerini tanıtma fırsatı bulacağımız Karabük Lezzet Şenliklerine hoş geldiniz.

Bölgemiz yalnızca tarihi, kültürü, muhteşem doğası ile değil mutfak kültürü anlamında oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Gerçekleştirdiğimiz etkinlik bu çeşitliliği tanıtmak açısından da önemli.

Hepimizin malumu son yılların trendlerinden birisi de gastronomi. Turizmde önemli bir yere sahip olan gastronomi bölgemizin kendine has ve oldukça eski tarihlere dayanan geçmişini de geleceğe taşımak anlamında bizim için değerli.

Safranbolu’muz turizm açısından tercih edilen şehirlerin başında gelmekte. İlçe olarak bunu en iyi şekilde değerlendirmek amacı ile çeşitli projeler ve çalışmalar yapmaktayız. Karabük Lezzet Şenliklerinin de bu çalışmalarımıza katkı sağlayacağını düşünüyor, başta Sayın Valimiz olmak üzere etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Vali Vekili Muhittin Gürel ise, bu yıl ikincisi düzenlenen Türk Mutfağı Lezzetleri çerçevesinde düzenlediğimiz Karabük Lezzetleri ŞenliğineTarihi ilçemiz Safranbolu'da başladık" dedi. 

Vali Vekili Gürel şunları söyledi. 

Bu yıl ikincisini düzenliyoruz ilki 2022 yılında Türk Mutfağı Haftası olarak başladı. Yine öyle devam ediyor ama bu senenin teması Kadim ve Sürdürülebilir Türk Mutfağı. dünden beri köylerimizdeyiz. İlk defa ilçe merkezine geldik çok güzel uygulamaları gördük. Şeflerimiz sağ olsunlar onların katkılarıyla çok güzel kadimden beri devam eden kültürleri hep beraber yaşadık gördük.

Yörenin yetişen ürünleriyle yörenin yemeklerini yapmayı ve yöre insanına ve dışarıdan gelen turistlete  sunmayı arzu ediyoruz.   Bu vesile ile etkinliğimizde emeği geçen herkese  katılanlara teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun. "

Konuşmalarının ardından Açık Hava Söyleşisine geçildi. 

Söyleşide ilçeye ve ülkeye özgü lezzetlerin öyküleri ve geleceğe kazandırılması konuşuldu.

BENZER HABERLER