Miras Kentin Koruyucuları Tulumbacı Kıyafetleri İle Tatbikat Yaptı

Miras Kentin Koruyucuları Tulumbacı Kıyafetleri İle Tatbikat Yaptı

08/04/2024

Türkiye’nin hem Cittaslow hem de UNESCO Dünya miras listesinde yer alan tek kenti Safranbolu’da, Safranbolu Belediyesi itfaiye erleri giydikleri tulumbacı kıyafetleri ile Tarihi Çarşı’da tatbikat yaptı. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği canlandırma sonrası konuşan Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Gökçü; “Safranbolu gibi bir kenti korumak için 7/24 teyakkuzdayız. Tarihi kentte görev yapmak hepimiz için gurur verici” dedi.
Safranbolu Belediyesi tarafından Ramazan Ayı boyunca Tarihi Çarşı Han Arkası’nda yer alan Ramazan Panayırı 7’den 70’e tüm halka hitap eden etkinlikler yaparken miras kent tarihi bir gösteriye sahne oldu. Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelleri giydikleri tulumbacı kıyafetleri ve omuzlarında taşıdıkları tulumba ile yangın tatbikatı yaptı. Tarihi kayıtlara göre 1859 yılında Safranbolu’ya ilk tulumba hediye edilerek itfaiye teşkilatı kuruldu. Bu dönemde çıkan olası yangınlara müdahale etme anını o yılların kıyafetleri ve tulumbasını hazırlayarak kuşanan İtfaiye Müdürü Mehmet Gökçü ve itfaiye erleri Tarihi Çarşı’da kurulan Ramazan Panayırı ziyaretlerine unutulmaz anlar yaşattı. Giydikleri tulumba kıyafetleri ve erlerin sırtlandıkları tulumba ile Tarihi Konakların yer aldığı alanın sokaklarında yürümesi ile yerli ve yabancı turistler telefonlarına sarılarak bu anı fotoğrafladı ve videoya aldı. 

Tarihi Çarşı sokaklarında naralar atarak Han Arkası’nda Ramazan Panayırı’nın kurulu olan alanda çıkan yangına müdahale tatbikatı izleyenlerin alkışları arasında gerçekleşti. Düzenlenen etkinliğe Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse de katılarak itfaiye erlerine destek verdi ve her birine böyle bir etkinliğe imza attıkları için teşekkür ederken görevlerinde üstün başarılar diledi.


Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Gökçü, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk tulumbanın 1859'da hediye edildiğini ve bu hediyeyle Safranbolu’da itfaiye teşkilatının kurulduğunu söyledi.


Gösteriye vatandaşların yoğun ilgisi olduğunu belirten Gökçü, "Biz tarihi bir şehirde yaşıyoruz. Bu konakları yangınlara karşı korumakla görevliyiz. Böyle tarihi bir ilçede görev yapmak hepimiz için onur ve gurur verici." dedi.

BENZER HABERLER