Prof. Dr. Çobanoğlu: “Kadınlarımız Folik Asitli Yiyeceklere Ulaşsın

Prof. Dr. Çobanoğlu: “Kadınlarımız Folik Asitli Yiyeceklere Ulaşsın

02/07/2021

afranbolu Belediyesi ile Safranbolu Rotary Kulübü paydaşlığında, "Spina Bifida ve Folik Asit Eksikliği" hastalığı üzerine konferans düzenlendi.

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programda açılış konuşmasını yapan Rotary Kulübü Başkanı Sevgi İyibar, desteklerinden ötürü Belediye Başkanı Elif Köse’ye teşekkür etti.

Belediye Başkanı Elif Köse’nin daveti üzerine programa katılan Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu ise anne adaylarının hastalıkla nasıl baş edebilecekleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Spina Bifida, doğumsal olarak ortaya çıkan hastalıklardan birisi. Annenin gebe kalmadan önceki üç ay ve sonrasındaki üç ay içinde folik asit eksikliği nedeniyle meydana gelen bir hastalık. Bu nedenle genç kadınlarımızın folik asitli yiyeceklere ulaşması son derece önemli. Bu konuda emek veren başta Belediye Başkanımız Sayın Elif Köse Hanımefendi olmak üzere herkese teşekkür ediyorum."

Belediye Başkanı Elif Köse de, belediyelerin görevlerinden bir tanesinin sosyal yardıma ihtiyacı olanların yanında olmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu nedenle ortak bir amaç için buradayız. Birlikte hareket etmeye de biz varız. Bu konu çok önemli. Hamilelik öncesi folik asit almanın ne kadar önemli olduğunu mutlaka bilmemiz lâzım.” 

Belediye ve Rotary Kulübü olarak konu ile ilgili hazırladıkları broşürleri vatandaşlara dağıtacaklarını belirten Başkan Köse, “Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu’na bizleri kırmayarak böylesi önemli bir konuda bilgiler verdiği için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, konferansın sonunda konuklara teşekkür plaketi ve Safranbolu’ya özgü çeşitli hediyeler takdim etti.

BENZER HABERLER