Prof. Ercan Depremi Anlattı

Prof. Ercan Depremi Anlattı

07/03/2023

afranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin daveti  ve Safranbolu Belediyesi'nin organizasyonu ile Safranbolu'ya gelen Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem, deprem öncesi  ve sonrasında yapılması gerekenler ile Safranbolu evlerinin önemini anlattı. 

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Elif Köse'nin yanı sıra Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları, inşaat ve jeoloji Mühendisleri, Mimar Odaları Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ve basın mensupları katıldı. 

İlginin yoğun olduğu Konferans Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin açılış konuşması ile başladı. 

Başkan Köse yaptığı konuşmada şunları söyledi. 

"Kıymetli konuklar; bugün depremi, öncesi ve sonrası ile yapılması gerekenleri değerli hocamız Yüksek Jeofizik Mühendisi Sayın Övgün Ahmet Ercan’dan dinleyeceğimiz konferansa hoş geldiniz.

Deprem ülkemizin gerçeği. 

Bu gerçeği hepimizin kabul ederek can kaybını en aza indirmek, çok değil kısa süre önce yaşadığımız acıları bir daha yaşamamak ta bizlerin elinde. 

Bu anlamda gerek devletimiz gerekse ilgili kurumlar tarafından önemlerin olabildiğince kısa sürede alınması kaçınılmaz. 

Yakın zamanda meydana gelen iki büyük yıkıcı deprem ve Marmara Bölgesi'nde meydana gelmesi beklenen depremi göz önünde bulundurarak, zaman kaybetmeden şehirlerimizi depreme dayanıklı bir şekilde yeniden yapılandırmalı ve mevcut yapıları güçlendirmeliyiz. 

Bir yandan olası deprem riskini doğru tahmin etmek amacıyla yapılan bilimsel çalışmalara hız verirken, diğer yandan da kısa, orta ve uzun vadeli afet yönetimi planlarını geliştirmemiz gerekmekte. Ayrıca, mevcut yerleşimlerin deprem riski belirlenmeli ve yeni yerleşimlerle ilgili derinlemesine araştırmalar yapılmalıdır. 

 Bununla birlikte İnşaatla ilgili bütün yönetmelikler ve iş etiği eksiksiz uygulanmalı ve yönetmelikleri uygulamakla görevli kurumlar kanun önünde sorumlu olmalıdır.                                                       

Bu vesile ile geçtiğimiz günlerde 40’ı aşkın belediye başkanımızla birlikte gerçeği kendi gözümüzle gördüğümüz deprem bölgesinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.  Temennimiz  bir daha böyle bir afetin yaşanmaması."

Prof. Dr. Ercan ise, geçmişten bugüne yaşanan ve geçtiğimiz yaşanan  iki büyük deprede nelerin yanlış nelerin doğru yapıldığına değinirken, "Özellikle dere yataklarına yapılan yerleşimin sonuçlarını ne yazık ki acı kayıplarla yaşıyoruz" dedi. 

Belediye Başkanı Elif Köse'nin Safranbolu ile ilgili oldukça önemli bir çalişma başlatacağını ifade eden Ercan daha sonra depremin özellikleri, kırığın işleyişi, yerin ve yapının davranışı, yapı gereçleri, yanlış yapı gereçleri, eskime, yapılaşma yeri gibi daha pek çok konuda bilgiler verdi.

Koonferans Başkan Köse'nin Prof. Dr. Ercan'a hediye takdimi ve kitap imzalaması ile sona erdi. 

BENZER HABERLER