Safran Hasadı Festivali Başladı

Safran Hasadı Festivali Başladı

22/10/2021

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Safranbolu’da bu yıl 5’incisi düzenlenen Safran Hasadı Festivali başladı.

Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediyesi ve Kültür ve Turizm Vakfı'nca bu yıl 5’incisi düzenlenen Safran Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Karabük Belediyesi Bando Takımı eşliğinde Babasultan Mahallesi’nden başlayan yürüyüş Kazdağlı meydanında sona erdi.

Yürüyüşün ardından konuşan Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar , ‘’Kentimize ismini veren Safran bitkinsin 5. hasat festivali şehrimizin turizminin ilerlemesinde ve bu konudaki gayretlerin sonucunu almamız konusunda hepimiz sevindirecektir. ’’dedi.

Safran bitkisinin tanıtılması ve dikkat çekilmesi için düzenlenen etkinlikte bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “ Safranın faydalarını, neden dikilmesi gerektiğini, bu değerli bitkiye dikkat çekmek ile ilgili pek çok program yapılacak. Programların gerek safranın gerekse ilçemizin tanıtımına da faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Safran üretiminin her yıl biraz daha artmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Başkan Köse, “ Ancak dikilmesi ile değil de pek çok insan pazarlaması ile ilgili sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor. Bu nedenle üreten bütün vatandaşlara destek olunması gerektiğini düşünüyorum.  Bu tür festivaller, etkinlikler aynı zamanda tanıtım içinde çok önemli. Biz her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalimizi de Haziran ayına almayı planlıyoruz. Peş peşe  iki etkinliğin vakit ayırtma noktasında sıkıntı olacağını düşünürsek aslında şenlik kıvamında olan bu iki günlük festivalin beklide organizasyon aşamasında çok daha fazla vakit ayırabileceğiz” diye konuştu.

Safran ile ilgili festivallerin sayısını da arttırmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Köse konuşmasını şöyle tamamladı, “ Önümüzdeki yıl ilk barda Leyla Gencer Sanat Festivali yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Tanıtım için daha pek çok projemiz olacak. Amacımız hem ilçemizi hem de Safranı tüm dünyaya tanıtmak. Ben Safran Hasadı Festivalimizin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ise, “ Şehrimize isminin veren ve dünyanın en pahalı bitkisi Safran ve Safran Festivalinin bu yıl 5. sini düzenliyoruz. Gayemiz safranın üretimini arttırmak ve ilçemizi tanıtmak. Üretirken de üreticilerimizi desteklemek, üretimi yaygınlaştırmak. Ben inanıyorum ki her yıl biraz daha üretimi arttıracağız. Safranın layık olduğu şekilde üretimini yapacağımıza inanıyorum. Festivalimiz hayırlı olsun” dedi. 

Düzenlenen etkinlikle Safran bitkisinin tanıtımına, hasadına ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmaya çalışacaklarını ifade eden Karabük Valisi Fuat Gürel, ‘’ Böyle güzel bir ürünün hasadı ve bir etkinlik kapsamında turizme atkı sunmak, diğer taraftan da hasat yapmak adına buradayız. 3 gün sürecek bu etkinlikle Safranbolu’muzun bu nadide bitkisini tanıtımına, hasadına ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmaya çalışacağız. İlimizde safran üretimi 29 çiftçimizle 8 köyümüzde 58 dekarlık bir alanda üretimi yapılmakta. Tahmini 25-27 kilogram civarında bir safran hasadı bekliyoruz. Her geçen yıl bu üretim artıyor. Bu önümüzdeki süreçte çok daha artarak devam edecek. ‘’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından festival etkinlikleri kapsamında Safranbolu Erkek Halk Oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi düzenlendi. Safranbolulu Cinci Hoca'nın yaptırdığı hamamın çatısında temsili "Cinci Hoca" vatandaşlara safranlı macun dağıttı, ardından kazanlarda kaynatılan zerde tatlısı vatandaşlara dağıtıldı.

Etkinliğin ilk günü Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Safranbolu Tarımı, Ekonomisi ve Tıbbi Kullanımı” adlı panel ile sona erdi.

Panelde konuşmacı olarak Karabük Üniversitesinden Prof. Dr. Eyüp Altınöz, 19 Mayıs Üniversitesinden Doç. Dr. Funda Arslanoğlu ve Dr. Esin Hazneci katıldı.

Etkinlikler 23 Ekim 2021 Cumartesi günü Yukarıçiftlik Köyünde yapılacak olan Safran Hasatı ile devam edecek.

BENZER HABERLER