Safranbolu Da Su Arkları Özgün İşlevine Geri Dönecek

Safranbolu Da Su Arkları Özgün İşlevine Geri Dönecek

02/10/2020

İlçemiz Bağlar Bölgesi Kentsel Sit ve Etkileme Geçiş Alanları içinde tarih ve kültürümüzün bir parçası olan sulama arkları projesi onaylandı.

Bağlar bölgesinin kimliksel değerlerinden olan yeşil karakterin korunması ve tarihsel sürekliliğin sağlanması amacına yönelik,  zaman içinde çeşitli nedenlerle yapısal değişiklik ve deformasyonlar gözlenen geleneksel sulama arklarımızın korunmasını ve tarihi bellek içindeki özgün işlevini sürdürmesini sağlamak amacıyla, sulama arklarına yönelik olarak belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teknik personeli tarafından etaplar halinde hazırlanan uygulama projelerinin ilk etabı ve sulama arklarının özgün işlevinde sürdürülebilmesi amacıyla öncelikle aciliyet arz eden temizliklerinin ve bozulan veya yok olan kısımlarının onarımlarının yapılmasına imkan sağlayan projemiz, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

İlçemiz Bağlar Bölgesi Kentsel Sit ve Etkileme Geçiş Alanları içinde tarih ve kültürümüzün bir parçası olan sulama arkları projesi onaylandı. Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan su arkları projesi hakkında açıklama yapan  Belediye Başkanımız Elif Köse ''Bağlar bölgemiz için çok önemli olan su arklarını yeniden işlevsellik kazandirilmak üzere   projelendirilmesi ve Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından takdirle onaylanması benim için çok kıymetli. Bağlar bölgesinde geleneksel kültürün ve tarihin ayrılmaz bir parçası olan su arkları projesini aslına uygun bir şekilde özenle etap etap uygulayacağız. Bağlar Su Arkları Projesi için Koruma Bölge Kurulumuza, projelendirme ekip arkadaşlarıma ve Envanter Çalışmasında destek olan Safranbolulu büyüklerimize teşekkür ediyorum ’ dedi.

BENZER HABERLER