Safranbolu Kıtırı Türkiye’nin En Prestijli Gıda Fuarında

Safranbolu Kıtırı Türkiye’nin En Prestijli Gıda Fuarında

13/07/2023

2021 yılında Safranbolu Belediyesi tarafından üretimine başlanan ve kısa sürede Coğrafi İşaret alan Safranbolu Kıtırı, Türkiye’nin En Prestijli Gıda Fuarında da yerini aldı.

İstanbul Fuar Merkezi'nde 12 – 14 Temmuz tarihleri arasında düzenlene fuar, çok sayıda gıda profesyonelini de bir araya getiriyor. 

Safranbolu Kıtırı’nın Ün’ü Yurt Dışına da Yayıldı

2021 yılında üretimine başlanan Kıtır’ın her geçen gün adını daha da fazla duyurmaya başladığını kaydeden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Fuar'ın amacı sektörün ihtiyaçlarına göre şekillenen, ülkemizin ihracatını artıracak alternatif ihracatçıları ve ürünleri dünya pazarlarına ulaştıran, katılımcılarını sürekli yeni müşteri ile buluşturan ve yeni pazar açan, fuar sektörüne yenilikler getirecek bir organizasyon” olduğunu söyledi.

Yılın İlk 6 Ayında 1300 KG Üretim

Türkiye’nin en Prestijli ve en kapsamlı gıda fuarı olan F İstanbul’da, Coğrafi İşareti ola Safranbolu Kıtırının ilk günden itibaren ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Elif Köse, “ Kıtırımızı dünyaya tanıtırken bir yandan da Safranbolu’nun tanıtımını yapmış oluyoruz. Yine bu bağlamda 2023 yılının ilk 6 ayında 1300 kg’nin üzerinde üretim yaparak talebe yetişmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Başkan Köse, Safranbolu’yu yalnızca kültürü, tarihi evleri ya da muhteşem doğası ile değil, son yıllarda revaçta olan gastronomi alanında da tanıtmaya gayret ettiklerini söyledi.

BENZER HABERLER