Safranbolu Turizminde Kalite Kokacak

Safranbolu Turizminde Kalite Kokacak

14/10/2023

Safranbolu Belediyesi öncülüğünde, Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi, Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği ve Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası paydaşlığında yürütülen, sürdürülebilir turizm ve turizmde kalite standartlarını yükseltmek amacıyla başlatılan mor bayrak projesine katılan işletme sahipleri 7. Safran Festivali’nde plaketlerini ve işletmelerine kazandırdıkları mor bayrak sertifikalarını aldı.

Sürdürülebilir turizmin önünü açmak ve turizme hizmet eden tüm işletmelerin kaliteyi ön plana almasını sağlamak amacıyla başlatılan, Dünya Miras kenti Safranbolu’nun tarihine ve dokusuna yakışır şekilde turistlere hizmet vermeyi hedefleyen Mor Bayrak Projesi’ne katılan işletme sahipleri aldıkları eğitimlerle alanlarında sınıf atlıyor. 7. Safran Festivali içerisinde düzenlenen programlar işletme sahipleri mor bayraklarına kavuştu. 13 işletme sahibi aldıkları eğitimler ile turizme ve hizmet sektörüne bakış açılarının değiştiğini, Safranbolu gibi tarihi bir şehirde turist ağırlamanın farkındalığının oluştuğunu aktardı. Cinci Han’da düzenlenen mor bayrak sertifika törenine Deva Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karabük Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuray Türker, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu, işletme sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Elif Köse: ‘’Mor bayrak bizim çocuğumuz gibi’’

Programda konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Mor Bayrak projesinin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: ‘’Mor bayrak bizim çocuğumuz gibi. Neredeyse göreve başladığımızdan itibaren içeriğini oluşturduğumuz, yönetmeliğini hazırladığımız ve Safranbolu’daki turizmin nitelik anlamında üst seviyeye çıkarmaya katkı sağlayacağını inandığımız bir proje.’’

Mine Eğin: ‘’Mor Bayrak Projesi ile işimi aşkla yapmaya başladım’’

Mor Bayrak projesinde eğitimlere katılarak sertifika almaya hak kazanan ve proje sayesinde yaşadığı farkındalıkla bir de Turizm İşletmeciliği bölümünü kazanarak bu işin okulunu da okumaya karar veren Akçasu Konak İşletmecisi Mine Eğin şunları söyledi: ‘’Mor Bayrak eğitimleri vasıtası ile üniversitede eğitimlere başladık. Aşkla yapmaya başladım işimi. Safranbolu’yu daha iyi temsil etmeye başladım. Turizm işletmeciliği bölümüne girdim.’’

Program kapsamında Turgut Reis konak işletmecisi Turgut Aşağıçayır, Akçasu konak işletmecisi Mine Eğin, Akbulut konak işletmecisi İmam Akbulut, Özçelik aile pansiyonu işletmecisi Nigar Özçelik, Emiroğlu konak işletmecisi Ali Yıldız, Zalifre Otel, İmren Lokum ve konak işletmecisi Erdinç Sezer, Gülevi işletmecisi Gül Canbulat, Dadibra konak işletmecisi Mustafa Kemal Demirışık, Taşev Sanat ve Şarap Evi  işletmecisi Ergül Sönmez, Safranbolu Turşucusu işletmecisi Sibel Kızılay, Atelier işletmecisi Betül Sezer, Enva Hediyelik işletmecisi Selmin Kangal’a mor bayrak sertifikaları ve ödülleri Partisi İstanbul Milletvekili Elif Esen, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar,Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu tarafından verildi. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

BENZER HABERLER