Safranbolu’da Çöp Yığınlarına Çözüm Ve Çöp Yangınlarına Önlem

Safranbolu’da Çöp Yığınlarına Çözüm Ve Çöp Yangınlarına Önlem

17/07/2020

Safranbolu Belediyesi, mezarlık yakınında bulunan ve ‘vahşi depolama alanı’ olarak kullanılan çöp dökme sahası içindeki yolları çevreleyen çöp yığınlarına çözüm getirdi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Fen İşleri Müdürlüğünün de desteğiyle yapılan çalışmalarda mezarlığa kadar ulaşan yolları kapayan çöp yığınları temizlendi, öte yandan daha önce düzensizce yığılan çöpler daha planlı bir şekilde taşınmaya ve alan içine dökülmeye başlandı.

 Tespit edilemeyen ve vatandaşların yüklü araçlarla bilgi vermeden sahaya giden yolların kenarına döktüğü çöpler de bu çalışmalarda temizlenirken problemi çözmek için Temizlik İşleri tarafından bir formül uygulanmaya başlandı.

Vahşi depolama alanına giden yol girişine bariyer yerleştirildi ve Temizlik İşleri Müdürlüğü personelinden bir bekçi görevlendirildi, ayrıca sahaya girecek belediyeye ait araçlar dışında izinsiz girişlerin önü kesildi.

Geçtiğimiz yıllarda metan gazı nedeniyle yangınların oluştuğu vahşi depolama alanındaki çöpler yeniden benzer sorunlar yaşanmaması için düzenli olarak havalandırılıyor, Belediye Başkanı Elif KÖSE; “Dışarıdan kontrolsüzce getirilen çöp yığınları hem sahaya giden yolları kapatıyor hem de ciddi bir konu olan koku ve metan gazı sıkıntılarını yineleme ihtimali taşıyor. Ekiplerimiz yaptıkları çalışmalarla halk sağlığını da ilgilendiren probleme çözüm getirmiş oldu. İnsanlarımızdan bu konuda hassas davranmalarını, çalışmalarımıza destek olmalarını rica ediyoruz. Yeniden kontrolsüz biçimde alan yakınına çöp döküldüğü tespit edilirse cezai işlem uygulama yoluna gitmeyi planlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER