Safranbolu'da Sokak Hayvanları Unutulmuyor

Safranbolu'da Sokak Hayvanları Unutulmuyor

02/10/2020

Safranbolu Belediyesi'ne bağlı Sokak Hayvanları Geçici Rehabilitasyon Merkezi her ay en az 10 hayvana sıcak yuva buluyor.

Bünyesinde bir ameliyathane ve muayene odası olan ve yüz yirmi hayvanın barınabileceği Rehabilitasyon Merkezi, sahipsiz kedi ve köpeklere ev sahipliği yapmakla kalmıyor; rehabilitasyon Merkezi'nin uzman ekibi kısırlaştırmadan aşılamaya, sezaryenden açık ameliyatlara kadar pek çok müdahaleyi ücretsiz gerçekleştiriyor.

Şu an 15'i yavru, 6'sı bakıma muhtaç olmak üzere 100 kedi ve köpeğe kapılarını açtıklarını söyleyen Veteriner İzzet Kubilay Bağ Safranbolu Belediye Başkanı'nın desteği ile kurum bünyesine bir adet ultrason cihazı kattıklarını, böylelikle gebelik durumu ve iç organ bozukluklarını hızlı bir şekilde saptayarak hata riskini minimuma indirdiklerini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:  "Son yıllardaki destekler sayesinde kısırlaştırma operasyonun, kuduz aşısı uygulamalarının dışında, tümör tedavileri yapıyor ve kemik hasarı gören hayvanlara ortopedik tedaviler uygulayabiliyoruz. Safranbolu  Belediye Başkanı Elif Köse'nin katkılarıyla ultrason, mikroskop ve sterilizasyon cihazları alındı. Hayvanların gebelik durumlarını görebiliyor ve hayvanda iç organ problemleri varsa bunları ultrason ile geç kalmadan teşhis edip tedavi aşamasına geçiyoruz."

Bir Telefon Kadar Yakın

"Vatandaşlarımız hasta, kaza geçirmiş ya da saldırgan hayvanları bize bildiriyorlar. Rehabilitasyon merkezimizde onları tedavi ediyor, aşılarını tamamlıyor ve künye veriyoruz. Burada saldırgan hayvanlarda da olumlu bir gelişme sağlıyoruz. Burada iyi beslenip, sosyalleşiyorlar. Bu da onları ıslah ediyor."

100 Sokak Hayvanı'na Sıcak Bir Yuva Oldu

Bir buçuk senedir Rehabilitasyon Merkezi'nin daha geniş imkanlara sahip olduğunu söyleyen Veteriner İzzet Kubilay Bağ, "Safranbolu Belediyesi'ne bağlı geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi olarak sokak hayvanlarının sağlığı ve güvenliği için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.  Veteriner hekim olarak ben buradayım, iki bakıcı arkadaşımız var, yardımcı veteriner ve gececi bir arkadaşımız bize destek veriyor. Sokak hayvanlarını sakinleştirici iğne ile mümkün olduğunca acı vermeden alıyor, buraya getiriyoruz. Kuduz aşısını yapıyor ve varsa her  türlü sağlık problemi ile ilgileniyoruz. Onların burada  sağlıklarına kavurtuyor ve sahiplendiriyoruz. Sokak canlarının hayvanseverler tarafından sahiplenildiğini görmek bizim için büyük mutluluk. Hayata küsmüş ve hatta depresyonda olan köpeklerin tekrar yaşama sevinci kazandığını görüyoruz. Her ay en az on hayvan sahiplendiriliyor. Sahiplenilen hayvanların hiç bir ücret almadan tüm aşılarını yapıyoruz ve sağlık durumları bozulursa tedavilerini yapıyoruz" ifadelerinde bulundu.

BENZER HABERLER