Safranbolu’yu Dünyaya Miras Bırakan Kararın 45. Yılı

Safranbolu’yu Dünyaya Miras Bırakan Kararın 45. Yılı

11/06/2020

Türkiye’de korumaya alınarak “Tarihsel ve Doğal Sit Alanı” ilân edilen ve ülkemizdeki diğer önemli tarihi ve doğal yerleşim alanlarının korunmasına öncülük eden UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu, dönemin Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak ve Meclis Üyeleri tarafından alınan ve ülkede bir ilk sayılan 1975 tarihli Koruma Kararı’nın 45. Yılını kutluyor.

1975 yılında, Safranbolu Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak ve meclis üyeleri, Karabük Demir Çelik İşletmeleri’nde görev yapan, Safranbolu sevdalısı Yüksek Mimar ve Mühendis Yavuz İnce’nin önerileriyle Safranbolu mimarisinin ve yaşam tarzının korunması üzerine çalışmalarda bulundu. 12 Haziran 1975 tarihli, oy birliğiyle verilmiş Belediye Meclis kararı ile Safranbolu mimarisinin korunmasında çok önemli bir adım atıldı.

Safranbolulu Gazeteci ve Yazar Aytekin Kuş, süreç hakkında; “Yönetmelikteki yeni düzenleme onayına sunulduğunda, o sıralar yasal yetkili İmar ve İskân Bakanlığı’nın İmar Planlama Müdürü, kararı uygun bulmayarak, Belediye Başkanı’na ''Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı'' der. Bu durum Türkiye’deki “koruma” çabalarının başlangıcında, Safranbolu’daki yerel yönetimin dirayeti ve öngörüsünün ülkenin kültürel mirasının geleceğindeki önemini kanıtlar niteliktedir” ifadelerini kullandı.

Koruma Kararı’nın onaylanması üzerine Yavuz İnce, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile işbirliğine giderek 1975 Avrupa Mimari Miras Yılı kutlamalarının “Safranbolu Mimarlık Değerleri ve Folkloru Haftası” adıyla ilçede yapılmasına öncülük etti. Mimari koruma çalışmalarının bilim alanındaki öncüleri Prof. Dr. Doğan Kuban ve Doç. Dr. Metin Sözen başta olmak üzere akademisyenler ve yetkilileri Safranbolu’daki kutlamalarda her akşam açık havada halkla buluşarak uzun konuşmalar ve tartışmalarla insanlarda “koruma bilinci” oluşmasında kilit rol oynadılar.

Safranbolu’nun ilk kadın Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Koruma Kararı’nın 45. yılı hakkında yayımladığı mesajında;

“45 yıl önce bugün Tarihi Çarşı’da bulunan Belediye binamızda kentin kaderini değiştirecek bir karar alındı. Türkiye’de tarihi alan ve kentlerin korunmasında öncülük eden bu kararın imzacıları olan dönemin Belediye Başkanı Sayın Kızıltan Ulukavak ve kıymetli Meclis Üyelerine sonsuz şükran borçluyuz.

Türkiye’sinde, çok kıymetli büyüğüm Kızıltan Ulukavak ve saygıdeğer meclis üyeleri, söz konusu ''eskiyi yeniyle değiştirme'' etkilerden sıyrılarak Safranbolu’yu tüm dünyaya miras bırakan kararlarının arkasında durdular. Çok değerli Yavuz İnce’nin müşavirliğinde 45 yıl önce Avrupa Mimari Miras Yılı’nı bizim kentimizde kutlayarak birçok ulustan insanı güzel evlerimizde misafir ederek kapılarımızı dünyaya açtılar.

 

Safranbolu gibi bir kentin belediye başkanı olma şansına erişmiş bir mimar olarak duyduğum gurur ve mutluluğu ifade etmek imkânsız. Değerli büyüklerimizin öngörülerini rehber edinerek Safranbolu’nun mimari değerlerini ve benzersiz yaşam tarzını çağa uygun ama aslından kopmayan biçimde tüm uluslarla paylaşmaya ve onu yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

BENZER HABERLER