Şölen Gibi Festival

Şölen Gibi Festival

10/06/2022

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 23. sü gerçekleştirilen Uluslararası Altın Safran belgesel Film Festivali kapsamında düzen1lenen etkinlikler birbirinden güzel programlarla devam ediyor.

Festival kapsamında dün taş fırına verilen keşkeler bu gün Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ve Belediye Başkanı Elif Köse’nin de katılımları ile çıkarılarak Yazıköy’de düzenlenen etkinlikte katılımcılara ikram edildi.

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği tarafından organize edilen etkinlikte köy meydanındaki etkinliklerde protokol ve vatandaşlar gönüllerince eğlenirken buradan Keşkek ikramına geçildi.

 Yazıköy Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yazıköy Muhtarı ve Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanının teşekkür ve hoş geldiniz konuşmalarının ardından konuşan Safranbolu Başkanı Elif Köse, bu yıl kültürel miras ve korumacılık ana temasının yanında yerel mutfak yan temasını işlediklerini, yerel mutfağın işlendiği bir festivalde de Yazıköy’ümüzün geleneksel hale gelen keşkek’ini atlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Yerel Mutfak bölümünü organize eden Turizm İşletmecileri Derneği, Yazıköy Muhtarı keşkek’i hazırlayan Hafize hanıma ve Dernek Başkanına teşekkür eden Başkan Köse, “ Sadece kültürel mirasların değil soyut mirasların da geleceğe aktarılması gerektiğini düşünüyor, katılım ve emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ise, “ Muhteşem bir festivalin yaşandığını ifade ederek, “ Festivalin düzenlenmesinde çok büyük emek var. Yine bu gün gerçekleştirilen etkinlikte bunlardan biri. İlçemizdeki her argüman bir tanıtım aracı. Bu nedenle bir gelenek haline gelen keşkek’i hem usta ellerden tatmak hem de tanıtımını yapmak ziyadesi ile önemli. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Yazıköy’deki etkinliklerde Başkan Elik Köse’ye olan ilgi gözlerden kaçmazken buradaki programın ardından Tarihi Çarşı SAKEM’e geçildi.

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte Safranbolu yerel lezzetleri sunumu ve ikramı gerçekleşti. Burada Safranbolu Lokumu, Safranbolu Bükmesi, Zerde gibi çeşitli lezzetler bir yandan tanıtılırken bir yandan da konuklara ikram edildi.

BENZER HABERLER