Turizm Çalıştayı’nın İlk Günü Tamamlandı

Turizm Çalıştayı’nın İlk Günü Tamamlandı

30/03/2022

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan ilçemizde; turizmin çeşitlendirilmesi, konaklama sürelerinin uzatılması, alternatif turizm çeşitlerinin ve koridorlarının oluşturulması ve turizm altyapısı ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla Safranbolu Turizm Çalıştayı yapıldı.
Leyla Dizdar Kültür Merkezinde düzenlenen Çalıştaya; Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Şahin,  Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, Türkiye Rehberler Odası Başkanı Suat Tural, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma ve Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet, Anadolu Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Birol Akman STK ve turizm işletmecileri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştayın açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Ev sahipliği yapmaktan onur duyduğumuz Safranbolu Turizm Çalıştayı’na hepiniz hoş geldiniz.
İlçemiz, coğrafi olarak içerisinde bulunduğu Batı Karadeniz Bölgesi’nde turizm sektörünün gelişme açısından değerlendirdiğimizde belirgin bir farkla en çok geliştiği ilçedir. Kentsel ve kültürel değerlerin korunmasını amaçlayan duyarlılıkla korunması gereken çevrenin, sadece doğal güzellikleri ile sinirli olmadığı bilincinde olan o dönemin Belediye Meclisinin, Belediye Başkanının önerisi üzerine oy birliğiyle aldığı 12 Haziran 1975 tarihli karar ile korumanın resmi ilk adımı atılmıştır. 1970’li yıllara kadar bireysel korumacılığı kendine ilke edinmiş, 'Kendini Koruyan Kent' olarak bilinen Safranbolu bu yıllardan sonra 'Korunması Gereken Kent' konumuna dönüşmüştür.” dedi.
Başkan Köse şöyle devam etti: “ Yine 1976 yılında Yönetmen Süha Arın'ın ‘Safranbolu'da Zaman’ Belgeseli ile 1977 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde 'En İyi Belgesel Film' dalında aldığı altın portakal ödülü, tek kanallı dönemde Safranbolu'nun daha göz önünde olur hale gelmesine sebep olmuş ve tanınırlığı bakımından hızlı bir ilerleme kaydetmiştir. Merhum Çelik Gülersoy'un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türkiye Turing Otomobilciler Kurumunun satın aldığı Havuzlu Asmazlar Konağını restore ettirerek dönemin ilk turizm işletmesini açmış, otel anlayışı ile Safranbolu'nun kaliteli niteliklerine bir yenisi eklenmiştir.
1990 yılında ilçemizde başlayan turizm hareketliliği, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Kent Listesine girmesi ile büyük bir ivme kazanmış ve Safranbolu yurt içinde ve dünya genelinde kendisinden söz ettiren hale gelmiştir. Sahip olduğumuz bu kültürel miras ve doku ile UNESCO Dünya Miras Şehirleri Listesi’ne girmiş Safranbolu'muzda, bugün bu çalıştayın yapılmasından memnuniyet duyuyoruz. Burada hep birlikte deneyimlerimizi paylaşıp birikimlerimizi aktaracağız. Belirleyeceğimiz ortak yol haritası ile ilçemizi ve ilimizi geçmişinden aldığı güç ile geleceğe taşıyacağız.”
Yerel Yönetim Olarak İlçemizin Değerlerini Gelecek Kuşaklara Aktaracağız
Yerel Yönetim olarak önceliklerinin Safranbolu’nun değerlerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Bu yönde çeşitli restorasyon çalışmaları ve sokak iyileştirmelerinin yanı sıra han arkası iyileştirme projemiz için gün sayıyoruz. Ayrıca Safranbolu’da turizmin sürdürülebilir olması, mirasın korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, görüntü ve gürültü kirliliklerin ortadan kaldırılması, işletmelerin ilçeye olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla mor safran bayrağı uygulaması başlatılacaktır. Burada bulunan herkesin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarında da turizme hizmet etmeyi sürdüreceğine inanıyor, bu çalıştayın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ise, tarihi ilçede turizmin 12 ay boyunca yapılması yönünde hedeflerinin bulunduğunu belirtti.
Çalıştayda son olarak Karabük Valisi Fuat Gürel konuştu. Vali Gürel, şu ifadelere yer verdi: “Bu şehir çok önemli bir şehir. Ülkemizin en önemli değerlerinden bir tanesi. Hem bu şehirde yaşayanlar hem de bu şehrin yöneticileri 1970’lerden itibaren bu şehri nasıl koruyabiliriz, atalarımızdan aldığımız bu emaneti geleceğe nasıl taşıyabiliriz diye güzel çalışmalar yapmışlar. Bu sürekliliği sağlayabilmek, yapıları koruyabilmek, bu şehrin yaşanabilir olduğunu ortaya koyabilmek için burada yaşamak gerekir.
Hem yaşanıyor, hem korunuyor hem de geleceğe taşınıyor. Böyle bir kentin varlığı bizim için, ülkemiz için önemli bir değer. Safranbolu bizim turizm merkezimiz.” 
Diğer ilçelerin de turizm özelliklerinden bahseden Karabük Valisi Fuat Gürel, ilçeye gelen ziyaretçilerle ilgili de şunları söyledi: “Safranbolu’nun bu kadar iyi bir altyapısı olmasına rağmen, dünyanın gözbebeği olan bir kentte neden yatak kapasitemizi iyi kullanamıyoruz. 2019-2020 rakamlarında 318 bin civarında. Bu konaklama sayımızı, buraya günübirlik gelip işlerini de görenleri dahil edersek çok iyi bir sayı olmadığını da ifade edebilirim. Bunun artık en azından 500 binlere çıkmasını arzu etmekte ve hedef koymakta fayda var.” 
Konuşmaların ardından Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna moderatörlüğünde ‘UNESCO Kentlerinde Turizm’ paneli düzenlendi.
Panelde, Türkiye Rehberler Odası Başkanı ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanı Suat Tural, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Aytürk ile Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı ve TURFED ve TCA Yönetim Kurulu Üyesi Birol Akman’da konuşmacı olarak katıldı. 
Çalıştayın ilk günü STK ve Turizm İşletmecilerinin katıldığı Turizm Paydaşları Grup Görüşmeleri ile son buldu.

BENZER HABERLER