Safranbolu Belediyesi

Ölgiy-Bayan Ülgi / MOĞOLİSTAN

2020-07-28
Ölgiy-Bayan Ülgi / MOĞOLİSTAN

Moğolistan’ın Bayan Ülgi ili Ölgiy şehri, Belediye Meclisimizin 9/12/2016 tarih ve 219 sayılı kararı ile kardeş şehir olarak kabul edilmiştir.   
Bayan Ülgi ili Moğolistan'ın 21 ilinden biridir. İl, ülkenin en batısında yer almaktadır. Yüzölçümü 45,704.89 km² olan ilin nüfusu 2017 yılı itibarı ile 101.591’dir. İlin merkezi Ölgiy şehridir. Moğolistan’da Kazak kültürünü yaşatan Ölgiy nüfusunun % 93’ü Kazak Müslümanlardan oluşmuştur. Şehir oldukça yüksek bir noktada (1.710 metre) konumlanmış olup kış ayları oldukça sert geçmektedir. Şehirlerarası ulaşım, yolların çoğu yerde asfalt olmaması ve bozuk olması nedeni ile oldukça zordur. 100 kilometrelik yolda bile 2 defa lastik değiştirildiğinde pek şaşırmamak gerekir. Yaygın olarak Kazakçanın konuşulduğu şehir Kazak müziği, el sanatları ve kartal festivali ile ünlüdür. 
GÖRÜLECEK YERLER
Aimag Müzesi
3 katlı bir yapı içinde bulunan bu müzede hemen girişte içi doldurulmuş yaban hayvanları bulunmaktadır. Bu katta ayrıca hediyelik eşya satan dükkanlar yer almaktadır. Birinci katta 1920-1990 yıllarına ait eşyalar bulunmaktadır. En üst katta ise yerel kabile kültürüne yönelik fotoğraf ve eşyalar bulunmaktadır.  


Ana Camii
1990 lı yılların başında inşa edilen bu cami Ölgiy şehrinin en ünlü camisi olup ziyaretçilere her zaman açıktır.  
Milli Parklar
Ölgiy şehri yakınlarında gezilebilecek milli parklar şunlardır:
Altai Tavan Bogd 
Khökh Serkhiin Nuruu 
Develiin Aral 
Tsambagarav Lul 
EKONOMİ
Ölgiy şehrinin gelişmiş bir ekonomisi bulunmamaktadır. Çoğunluğu hayvancılıkla uğraşan Ölgiy halkının geçim kaynağı hayvan ürünleri ve el sanatlarıdır. Ulaşımda yaşana olumsuzluklar ihracatı olumsuz olarak etkilemektedir.
 ULAŞIM
Bayan Ülgi şehrine uluslar arası direkt uçuş bulunmamaktadır. Moğolistan’a olan uçuşların çoğunluğu başkent olan Ulan batur şehrine yapılmaktadır. Bayan Ülgi ili, Ulan Batur şehrine 1.600 km uzaklıktadır. Ulan Batur şehrinden Bayan Ülgi şehrine uçak ile gidilebilmektedir. Ancak haftada birkaç kez uçak seferi bulunmaktadır.