Safranbolu Belediyesi

Bolgar/TATARİSTAN

2020-07-29
Bolgar/TATARİSTAN

Tataristan’ın Bolgar şehri, Belediye Meclisimizin 07/04/2017 tarih ve 56 sayılı kararı ile kardeş şehir olarak kabul edilmiştir.   
İdil Bulgarları tarafından 8. Yüzyılda kurulan şehir 8. ve 15. Yüzyılları arasında İdil Bulgarlarına başkentlik yapmıştır. Bir çok tarihi eseri bünyesinde bulunduran şehir, 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmiştir. Avrasya'nın medeniyet ve kültürel geleneklerin oluşumunda çok önemli bir rol oynayan Bolgar, tarihi süreklilik ve kültürel çeşitlilik konusunda dikkate değer kanıtlar sunmaktadır. Bolgarlar MS 922 yılında İslamiyeti seçmişler ve bu nedenle şehirde İslami eserler yaygın olarak gözükmektedir. 
GÖRÜLECEK YERLER
Bolgar cami
1990’lı yılların başında inşaatına başlanan cami 1993 yılında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Bembeyaz silueti ile adeta Taj Mahal’i hatırlatan Bolgar Cami görülmeye değer eserler arasındadır. 

Bolgar Tarih ve Mimari Müzesi
Bolgar antik kenti üzerinde 1969 yılında kurulan müzenin toplam alanı 415 hektardır. Tarihi kalıntıların yer aldığı bu alana giriş ücretsizdir. Ancak alan içindeki müzelere giriş ücretlidir.

Ekmek Müzesi
Bolgar şehrinde 3.5 dönümlük arazide kurulu olan müzede buğdayın ekiminden hasadına, öğütmeden fırınlamaya kadar ekmeğin üretiminin tüm aşamalarını görebileceğiniz bu müze ziyaretçilerine oldukça keyifli anlar yaşatmaktadır. Görülmeye değer bir müzedir. 

 St Abraham Kilisesi
Bolgar'ın ana Ortodoks kilisesi olan ST Abraham kilisesi 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. Daha önce Bolgar şehri yakınındaki Porfirovka köyünde bulunuyordu, ancak 1988 yılında köyün varlığının sona ermesinden sonra kilise şimdiki yerine taşınmıştır. Ahşap olarak yapılan bu kilisenin dört köşe kubbesi ve bir merkezi bir kubbesi vardır. 
Kara Oda (Black chamber)
Bolgar şehrinin dışında olan bu yapı hayatta kalmayı başarmış olan tarihi yapılardan birisidir. Efsaneye göre han ailesinin tehlike anında buraya gelip sığındığı söylenmektedir.

Doğu Türbesi (East Mausoleum)
14. yüzyıldan kalan bu türbe daha önceleri kilise iken 1994 yılında kilise olmaktan çıkarılmış ve türbe tepesine hilal asılmıştır. Taştan yapılmış olan bu türbe Bolgar şehrinin biraz dışında yer almaktadır.

Kuzey Türbesi) North Mousoleum
1330’lu yıllardan kalma bu türbenin tabanı kare, üst tarafı ise bir kubbe şeklindedir. Taştan yapılmış olan bu türbe içinde birkaç eski mezar taşı bulunmaktadır.

Khan Mezar Kasası ve Küçük Minare
14. yüzyıldan kalan Khan Mezar kasası ve Küçük Minare günümüze kadar gelmeyi başaran 2 tarihi yapıdır. Restorasyon gören bu yapılar mezarlık içinde bulunmaktadır.

ULAŞIM
Bolgar şehrine hava yolu ile gidebilmek için önce Kazan şehrine gitmeniz ve oradan da otobüs veya özel araç ile Bolgar şehrine gitmeniz gerekecektir. Bolgar şehri, Kazan şehrine 180 km uzaklıktadır. Özel araçla ulaşım ortalama 2 saat sürmektedir.