AÇIKLAMA

Bulak (Mencilis) Mağarası: Safranbolu merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak köyü sınırları içerisinde yer alır. Uzunluğu 6 km'ye varan mağaranın yalnızca ilk 400 metresi ziyarete açık olup ülkemizin 4. büyük mağarası niteliği taşıyan bünyesindeki dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı su kaynağı ile bir tabiat harikasıdır.

Ziyaretçiler, girişin ardından dar bir bölümden geçerek ulaştıkları ana galeriye girdiklerinde mağaraya özgü muhteşem görüntü ile karşı karşıya kalırlar. Mağaranın içerisinde ilerledikçe de bu güzel görüntü etkisini arttırarak devam eder (Karabük, Valiliği, 2013: 23). Mağaranın ilerleyen bölümlerinde mağara içerisinde yer alan su kaynağı, yer yer 10-15 m'lik yükseklikten düşerek şelale oluşturduktan sonra sifon yaparak yer altında kaybolmaktadır. Daha sonra bu su, birinci giriş ağzının bulunduğu noktada tekrar yüzeye çıkarak, Mencilis kaynağı çıkış ağzını oluşturmaktadır.

2 farklı girişi olan Bulak Mencilis Mağarası’nın tamamını gezmek için yaklaşık 380 metrelik zorlu yolu katetmeniz gerekiyor. 150 basamak indikten sonra ulaşabileceğiniz mağara, Safranbolu merkezinden 8.5 km uzaklıkta konumlanan Bulak Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. 150 basamağı indikten sonra tam bir görsel şölenle karşılaşacağınız Bulak Mencilis Mağarası, Safranbolu turunuzun en unutulmaz yerlerinden biri olacak.