Safranbolu Belediyesi

Elabuga/TATARİSTAN

2020-07-30
Elabuga/TATARİSTAN

Tataristan’ın Elabuga şehri, Belediye Meclisimizin 05/12/2008 tarih ve 370 sayılı kararı ile kardeş şehir olarak kabul edilmiştir.   
Elabuga şehri Kama nehrinin sağ kıyısında ve başkent Kazan’a 200 km mesafede olan bir şehirdir. Ünlü ressam Ivan Ivanovich Shishkin burada doğmuştur. Şehrin tarihi 10. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. 2010 yılı itibariyle nüfusu 70.728’dir. Petrol endüstrisinin yoğun olduğu ve bir sanayi şehri olan Elabuga, yabancı iş adamlarının yanı sıra Türk işadamlarının da yatırım için tercih ettiği bir şehirdir. 
GÖRÜLECEK YERLER
Ivan Shishkin Müzesi
Ünlü Rus sanatçı Ivan Shishkin'in evi olan bu müze, ressama ait eşyaları bünyesinde muhafaza eden bir müzedir. Ivan Shishkin'in resimlerini, çalışma atölyesini ve günlük yaşamdaki eşyalarını burada görebilirsiniz. Sanata ilgi duyan kişilerin görmesi gereken bir müzedir.
Portomoinya Müzesi
19. yüzyılda çamaşır yıkama geleneklerini günümüze taşıyan bir müzedir. O dönemdeki kova, çamaşır sepetleri, taşıma direkleri ve çamaşır yıkamada kullanılan diğer küçük araçları burada görebilirsiniz. Taştan yapılmış ve ahşap kapılara sahip olan bu müze, görülmeye değer eserlerdendir.
Korsanların gözetleme kuleleri
Korsanların Kama nehrinden geçen tekneleri gözetledikleri kulelerdir.

Spasskiy Katedrali
Bembeyaz duvarları ve görkemli kubbeleriyle göz kamaştıran bu katedral, Elabuga’nın en eski katedrallerinden birisidir. Çoğu kısmı restorasyon aşamasındadır. Görülmeye değer yapıtlardandır. 

Elabuga Devlet Mimarlık ve Tarih Koruma Müzesi
1989 tarihinde kurulan bu müze, 14 sergi alanından oluşmaktadır. Elabuga şehrinin geçmiş tarihini, kültürünü ve yaşam biçimini  öğrenmek isteyenler için vazgeçilmez bir müzedir.

ULAŞIM
Elabuga şehrine hava yolu ile gidebilmek için önce Kazan şehrine gitmeniz ve oradan da otobüs veya özel araç ile Elabuga şehrine gitmeniz gerekecektir. Elabuga şehri, Kazan şehrine 200 km uzaklıktadır. Özel araçla ulaşım ortalama 2.5 saat sürmektedir.