Safranbolu Belediyesi

Nessebar/BULGARİSTAN

2020-07-29
Nessebar/BULGARİSTAN

Karadenize kıyısı olan Nessebar şehri şirin bir sahil şehridir. Hem tarihi açıdan hem de doğal açıdan turizme ilgi duyanlar için cazip bir şehirdir. Oldukça geniş bir deniz kıyısı bulunmaktadır. Sahip olduğu tarihi değerleri ile 1983 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine girmeyi başarmıştır. 3000 yıllık tarihe sahip olan şehir adeta bir tarih müzesidir. Karadenizin imcisi olarak da bilinen şehir Bulgaristan’ın önemli turizm şehirlerindendir. Mavi denize ve altın kumsallara sahip olan plajları, şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. 2016 yılı değerlerine göre nüfusu 27.273’tür. 

GÖRÜLECEK YERLER
Tarihi (Old) Nessebar
3000 yıllık tarihi ile eski Nessebar şehri görülmeye değer tarihi ve doğal güzelliklere sahiptir. Eski şehir bölgesinde tarihe dayalı bir çok eseri rahatlıkla görebilirisiniz. Aynı zamanda denize olan kıyısı da tarihi şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. 19. Yüzyıla sahip ahşap evlerin mimarisi de bir o kadar ilgi çekmektedir. 

Aquapark
Muhteşem su kaydırakları ve havuzu ile insanların ilgisini çeken bu park, eğlenceyi sevenler için bulunmaz bir mekandır. Ailenizle hem yüzmek ve hem de eğlenmek istiyorsanız mutlaka bu parka uğramanız gerekir.

St Stephen Kilisesi
Müze olarak kullanılan bu kilise 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. 3 nefli bazilikadan oluşan kilise, günümüze gelinceye kadar birkaç kez restorasyondan geçmiştir. Dış ve iç duvarlarındaki süslemeler oldukça ilgi çekicidir. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. 

Saint Sophia Kilisesi
6. yüzyılda inşa edilen bu kilise yıllarca katedral görevi görmüştür. Günümüzdeki hali 9. Yüzyıldan kalan hali olup aktif olarak kullanılmamaktadır.  

Kutsal Melekler Mikail ve Cebrail Kilisesi
Antik kentte yer alan bu müze 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Ulusal Antik Çağ olarak kabul edilen bu kilise Bulgaristanın ulusal öneme sahip anıtları arasındadır.

Antik Müze
Nessebarın ortaçağ dönemine ait kalıntıların sergilendiği bir müzedir. 

Mesih Pandokrator Kilisesi
Nessebar’ın önemli tarihi kiliselerinden birisidir. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan kilise 16x7m boyutlarındadır. Yapısındaki kırmızı tuğlalar kilisenin dış görünümüne ayrı bir güzellik katmaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesine yer alan bu kilise görülmeye değer tarihi eserlerdendir.

Vaftiz John Kilisesi
11. yüzyılda inşa edilen bu kilise, Nessebarın en iyi korunan eserlerden birisidir. 12x10 m boyutlarında olan bu kilise çıplak taştan inşa edilmiştir. 
ULAŞIM
Nessebar şehrine İstanbul’dan karayolu ile veya havayolu ile rahatlıkla gidilebilmektedir. İstanbul’dan ortalama 400 km olan bu şehre özel araç ile 6 saatte gidilebilmektedir. Havayolunu tercih edenler ise Varna şehrine ve oradan da otobüs veya özel araç ile karayolundan gidebilirler.