Safranbolu Belediyesi

Ohri/MAKEDONYA

2020-07-28
Ohri/MAKEDONYA

Makedonya’nın şirin bir şehri olan Ohri, Belediye Meclisimizin 09/09/2011 tarih ve 267 sayılı kararı ile kardeş şehir olarak kabul edilmiştir.   
Makedonca Ohrid olarak isimlendirilen Ohri şehri Kuzey Makedonya’nın sekizinci büyük şehri olup ülkenin güneybatısında Ohri gölü kenarındadır. Balkanların ve ülkenin en önemli turizm şehirlerinden birisidir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile ülkenin turizmde öncelikli olarak tercih edilen bir şehri olmuştur. Muhteşem göl manzarası ve tarihi mimarisi ile göz kamaştıran bir şehirdir. İlçemizin tarihi mimari yapısına benzer bir çok tarihi esere sahip olan Ohri, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. 

GÖRÜLECEK YERLER
Ohri Ayasofya Kilisesi
Şehrin en büyük kiliselerinden birisi olan ve 11. Yüzyılda Bizans mimarisi ile inşa edilen kilise Ohri şehrinin en önemli tarihi eserleri arasındadır. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmış, Yugoslavya Cumhuriyeti döneminde ise tekrar kiliseye çevrilmiş ve restore edilerek ibadete açılmıştır. 

Aziz Bogorodica Perivlepta Kilisesi
Bizans mimarisinin bir başka örneği olan Aziz Bogorodica Perivlepta Kilisesi 13. Yüzyılda yapılmıştır. Ohri şehrinin önemli kiliselerinden birisidir. 

Aziz Yuhanna (Sveti Jovan Kaneo) Kilisesi
Makedonya’da 1994 yılında çekilen ve Oscar adayı olan “Before the Rain” filminin çekildiği yer olan bu kilise 13. Yüzyılda inşa edilmiştir. Sahip olduğu göl manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen kilise içersinde Bizanstan kalma ikonalar mozaik süslemeler de ayrı bir görünüm katmaktadır.

Aziz Naum (Sveti Naum) Manastırı
Şehir merkezinden oldukça uzakta olan Aziz Naum Manastırı 10. Yüzyılda inşa edilmiştir. 18. Yüzyılda kapsamlı bir restorasyon işlemi gören bu manastır halen ziyaretçilerine açıktır. 

Ohri Gölü
Balkanların en güzel göllerinden birisi olan Ohri Gölü Dünya Miras Listesinde yer alan bir göldür. Şehrin mavi incisi olan göl görülmeye değer doğal güzelliklerden birisidir. 

Galiçya Milli parkı
Avrupa’nın en geniş biyolojik çeşitliliğine sahip olan park 50 farklı kuş türünü, bir çok kelebek türünü ve bir çok endemik bitkiyi bünyesinde barındırmaktadır. Rahat ve huzurlu bir vakit geçirebileceğiniz bu park görülmeye değer parklar arasındadır.

ULAŞIM
Ohri şehrine hava yolu ile gidebilmek için önce Üsküp şehrine gitmeniz ve oradan da otobüs veya özel araç gitmeniz gerekecektir. Ohri ile Üsküp arası 170 km olup özel araçla ulaşım ortalama 2.5 saat sürmektedir.