Safranbolu Belediyesi

Skydra/YUNANİSTAN

2020-07-29
Skydra/YUNANİSTAN

Yunanistan’ın Skydra şehri, Belediye Meclisimizin 01/06/2009 tarih ve 58 sayılı kararı ile kardeş şehir olarak kabul edilmiştir.   
Selanik’in 80 km batısında yer alan Skydra şehri küçük ve şirin bir şehirdir. 2011 yılı nüfus sayımına göre şehrin nüfusu 20.188’dir. Yemyeşil bir vadi içinde yer alan Skydra şehri ile Şehrimizin ortak bir tarihi var aslında. Bu ortak tarih iki şehri daha da birbirine yaklaştırmaktadır. Yaşlı insanlarının çoğunluğu Türkçe bilmektedir. Bunun da tabiî ki özel bir geçmişi bulunmaktadır. Ülkemiz ile Yunanistan arasında Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleşen nüfus mübadelesi ile 1 milyondan fazla Rum, kök saldıkları topraklardan Yunanistan’ın  çeşitli şehirlerine göç etmişlerdir. Yüzyıllarca birbirlerine kardeş gibi kenetlenen Rum ve Türkler gözyaşları içinde ayrılmışlar ve yıllarca birbirlerine özlem duymuşlardır. Mübadele kapsamında ilçemizden de yaklaşık 2700 Rum Yunanistan Skydra şehrine göç etmişlerdir. Tabiki arkalarında gözyaşı ve hasret bırakarak. İşte 2009 yılında imzalanan Kardeş şehir anlaşması bu özlemin bir sonucudur. 

GÖRÜLECEK YERLER
Şirin bir vadi içinde yer alan ve yeşilliği ile göz kamaştıran Skydra şehri küçük olduğu gibi bir o kadar da huzur verici bir şehirdir. Tarihi eser yönünden fazla zengin olmasa da şeftali, kiraz ve üzüm bahçeleri ile zenginliğini gösteren bir şehirdir. Yeşil ve zengin bağlarında gezmek, doğal güzellikleri ile iç içe olmak ve sıcakkanlı halkı ile sohbet etmek istiyorsanız ideal bir şehirdir Skydra. Özellikle Safranbolu ile olan geçmişlerini gözyaşları ile anlatacaklardır. 
ULAŞIM
Skydra şehrine karayolu ile çok rahat bir şekilde gidilebilmektedir. İstanbul’a 660 km olan Skydra şehrine özel araç ile İstanbul’dan ortalama 7 saatte varılabilmektedir. Havayolunu tercih edenler ise önce Selanik şehrine uçak ile gitmekte ve oradan da Skydra şehrine karayolu ile gitmektedir.